15.07.2017, 19:24

Tisíce ľudí dorazili na neonacistický festival v Nemecku

Tisíce ľudí dorazili na neonacistický festival v Nemecku
Zdroj: Twitter

Do malého stredonemeckého mesta Themar dnes popoludní zatiaľ pricestovalo viac ako 4500 priaznivcov krajnej pravice na zrejme najväčší nemecký neonacistický hudobný festival roka. Podľa polície však aj po začatí prúdia na festival ďalšie davy ľudí. K žiadnym potýčkam zatiaľ nedošlo. Koncert by mal trvať zhruba do polnoci.

Do popoludnia polícia zatiaľ riešila desať priestupkov kvôli používaniu symbolov protiústavných organizácií a osem ďalších trestných činov uskutočnených pod vplyvom alkoholu, ako nactiutŕhanie, poškodenie veci alebo zneužívanie drog.

Na poriadok má dohliadať takmer 1000 policajtov. Pred vstupom do festivalového areálu obkoleseného zábranami návštevníkov prezerajú policajti. Na lúke bol postavený veľký stan, do ktorého sa zmestí niekoľko tisíc ľudí. Podľa policajtov sa dnes očakáva väčšia účasť, než pri obdobnej akcii vlani.

Oproti očakávaniam je na mieste menej odporcov neonacistov. Namiesto očakávaných 2000 osôb ich dorazila zatiaľ viac než stovka. Vopred bolo ohlásených deväť demonštrácií.

Themar, kde žije asi 3000 obyvateľov, sa dnes vyľudnil. Do mesta boli povolané stovky policajtov nielen z Durínska, kde Themar leží, ale aj z okolitých spolkových krajín. Podľa agentúry DPA však strážcovia poriadku veľké problémy nečakajú, okrem iného aj preto, že festivalový areál policajti ohradili.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.