Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.09.2021, 15:28

Kríza sa prehlbuje. Až 90 percent čerpačiek vo veľkých britských mestách nemá palivo

Panické nakupovanie donútilo vládu pozastaviť platnosť zákonov o hospodárskej súťaži a umožniť firmám spolupracovať na zmiernení nedostatku.

Kríza sa prehlbuje. Až 90 percent čerpačiek vo veľkých britských mestách nemá palivo
Zdroj: Reuters

Až 90 percent čerpacích staníc vo veľkých britských mestách nemá palivo, napísala dnes agentúra Reuters. Krízu v dodávateľských reťazcoch, ktorú spôsobil nedostatok vodičov nákladných áut, umocnilo panické nakupovanie do zásoby. Za nedostatkom vodičov stojí viac faktorov, vrátane pandémie covidu-19 a odchodu Británie z Európskej únie. Dôsledkom sú výpadky v dodávkach rôzneho tovaru vrátane pohonných hmôt alebo potravín pre supermarkety.

​Vláda premiéra Borisa Johnsona pred niekoľkými dňami vynaložila milióny libier, aby odvrátila nedostatok potravín vyvolaný rastúcimi cenami zemného plynu, ktorý je najväčšou položkou v produkcii hnojív. Vláda na Britov apelovala, aby panicky nenakupovali do zásoby.

Nasadia armádu?

V nedeľu sa však od čerpacích staníc po celej krajine tiahli rady desiatok áut, ktoré vyčerpali zásoby a prinútili mnoho čerpacích staníc zavrieť. Pumpy v britských mestách sú dnes buď zatvorené, alebo na nich sú nápisy, že pohonné hmoty nie sú k dispozícii, napísala s odvolaním na svojich reportérov agentúra Reuters.

Britská asociácia predajcov pohonných hmôt PRA uviedla, že v niektorých oblastiach skončilo bez zásob 50 až 90 percent čerpacích staníc. "V mnohých oblastiach krajiny sme bohužiaľ svedkami panického nakupovania pohonných hmôt," povedal šéf PRA Gordon Balmer.

Londýn podľa denníkov The Times a Financial Times zvažuje povolanie armády, aby dodávky pohonných hmôt dostal k spotrebiteľom. Dopravcovia, čerpacie stanice a maloobchodníci však varovali, že neexistuje žiadne rýchle riešenie. Británii odhadom chýba 100 000 vodičov. A preprava palív navyše vyžaduje preškolenie a licenciu.

Kríza môže zasiahnuť aj Vianoce

Britské odvetvie maloobchodu v piatok vládu varovalo, že ak v najbližších desiatich dňoch neprijme opatrenia na zmiernenie akútneho nedostatku vodičov kamiónov, bude narušenie dodávok v predvianočnom období neodvratné.

​Spoločnosť BP v nedeľu uviedla, že takmer tretine jej britských čerpacích staníc došli dve hlavné triedy pohonných hmôt. Panické nakupovanie donútilo vládu pozastaviť platnosť zákonov o hospodárskej súťaži a umožniť firmám spolupracovať na zmiernení nedostatku.

V nedeľu britská vláda rozhodla, že vydá 10 500 dočasných víz pre vodičov nákladných automobilov a pracovníkov v hydinárskom priemysle.

Kancelársky kandidát nemeckej sociálnej demokracie (SPD) Olaf Scholz, ktorý v súčasnej vláde zastáva post ministra financií, dnes za pôvod nedostatku vodičov v Británii označil brexit. "Voľný pohyb pracovníkov je súčasťou Európskej únie a my sme tvrdo pracovali na tom, aby sme Britov presvedčili, že nemajú odchádzať. Rozhodli sa inak. Dúfam, že zvládnu problémy, ktoré z toho plynú," reagoval na otázku novinárov, či Nemecko Británii pomôže.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.