Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.07.2017, 19:08

Haló, tu Erdogan. Prezident počas výročia puču vpadol Turkom do každého telefonátu

Haló, tu Erdogan. Prezident počas výročia puču vpadol Turkom do každého telefonátu
Zdroj: TASR/AP

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa rozhodol telefonicky osloviť celé Turecko, aby občanom pripomenul, že minuloročný pokus o puč nevyšiel a on ďalej zostáva prezidentom. "Prajem Božie milosrdenstvo a milosť našim mučeníkom a pevné zdravie a šťastie našim veteránom," hovorí Erdogan v nahrávke.

15. júla 2017, rok po potlačení puču, tak mohli všetci obyvatelia Turecka počuť prezidentov hlas vo svojich telefónoch. Erdogan sám čísla nevytáčal, jeho hlas sa spustil vo forme nahraného vyhlásenia každému, kto v ten deň volal. Takáto prax mnohých Turkov prekvapila.

"Nie je to sen, je to skutočnosť. Než si zavoláte, musíte si najprv vypočuť Erdogana," tweetovala napríklad skupina Sendika, organizácia zaoberajúca sa právami robotníkov.

"Ako prezident Vám blahoželám k 15. júlu, dnu Demokracie a Národnej jednoty. Prajem Božie milosrdenstvo a milosť našim mučeníkom a pevné zdravie a šťastie našim veteránom," hovorí Erdogan v nahrávke. Správu potvrdil turecký úrad pre informácie a komunikáciu, píše Washington Post.

Turecko v sobotu oslavovalo rok odo dňa, keď sa vláde podarilo v uliciach potlačiť pokus o puč, vyvolaný časťou armády. Počas dramatického večera vyšlo do ulíc aj množstvo bežných Turkov. Počet zabitých dosiahol 250, vyše 2000 ľudí bolo zranených. Podľa tureckej vlády vo vyvolaní puču hral dôležitú úlohu duchovný Fethullah Gülen, ktorý dlhodobo žije v USA.

Podľa Gülen puč pripravili ľudia z okolia Erdogana a slúžiť mal ako zámienka k upevneniu prezidentovej moci v krajine. Ankara už niekoľkokrát vyzvala Washington, aby jej Gülena vydal.

Turecké úrady v súvislosti s pokusom o puč zadržali už okolo 50-tisíc ľudí, vyšetrovaniu ich ale čelilo viac než 150-tisíc. Zhruba 145-tisíc štátnych zamestnancov, pracovníkov bezpečnostných zložiek a vysokoškolských pedagógov prišlo kvôli údajnému napojenie na Gülenovo hnutie o prácu.

Čistky spojené s odstránením pučistov trvajú dodnes.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.