Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.07.2017, 10:40

Šéf francúzskej armády rezignoval, nesúhlasil s Macronovou víziou ozbrojených síl

Šéf francúzskej armády rezignoval, nesúhlasil s Macronovou víziou ozbrojených síl
Zdroj: Reuters

Náčelník generálneho štábu francúzskej armády Pierre de Villiers rezignoval, uviedla dnes agentúra AFP. Z funkcie odchádza po tom, čo sa nedávno dostal do verejného sporu s novým prezidentom Emmanuelom Macronom ohľadom rozpočtových škrtov.

Podľa vyhlásenia, ktoré odchádzajúci generál poskytol médiám, už za súčasných podmienok nevie zabezpečiť takú podobu ozbrojených síl, ktoré sú "potrebné na zabezpečenie obrany Francúzska a Francúzov dnes i zajtra" a k naplneniu ambícií krajiny. Prezident Macron podľa neho rezignáciu prijal. De Villiers bol vo funkcii tri a pol roka.

Denník Le Monde upozornil, že de Villiersovo oznámenie prišlo len krátko pred pravidelným každotýždenným rokovaním vládnej bezpečnostnej rady.

De Villiers tiež vo vyhlásení uviedol, že za základ svojho vzťahu k politikom a vedeniu krajiny vždy pokladal lojalitu. "Cítil som, že je mojou povinnosťou ich o svojich výhradách informovať, neverejne, ale úplne transparentne a pravdivo," podotkol.

Francúzsko v tomto roku znížilo svoje výdavky na obranu, aby zabezpečilo, že krajina splní rozpočtové pravidlá EÚ. Macron minulý týždeň oznámil, že od roku 2018 sa má vojenský rozpočet začať zvyšovať tak, aby sa v súlade s dohodou krajín NATO dostal k roku 2025 na dve percentá hrubého domáceho produktu.

Kým tento rok dostala armáda z rozpočtu 32,7 miliardy eur, v roku 2018 to bude 34,2 miliardy eur. Z tejto sumy bude podľa Macrona 650 miliónov vynaložených na zahraničné operácie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.