StoryEditor

Infiltroval sa medzi teroristov, šesť z nich zabil a zachránil desiatky životov. Iračania oslavujú nového hrdinu

22.07.2017, 00:00
Autor:
fasfas
V posledných dňoch dlhej operácie na oslobodenie irackého Mósulu sa zrodil v irackej armáde hrdina prezývaný "Lev z Mósulu".

Dobrovoľne sa infiltroval do jednej z teroristických buniek v meste, zabil šesť jej členov a zistil, kde majú stanovištia guľomety a ostreľovači teroristov Islamského štátu (IS). Vyslúžil si povýšenie a možno aj vyznamenanie.

Velitelia vymysleli plán

Nie sú to ani dva týždne, čo s veľkou slávou iracké špeciálne jednotky oslobodili metropolu severného Iraku Mósul z rúk IS. V posledných niekoľkých týždňoch niekoľkomesačnej operácie tlačila iracká armáda na posledné desiatky až stovky džihádistov obkľúčených v starom meste starobylého centra.

Postup Iračanov bol zdržovaný dobre ukrytými snipermi a guľometníkmi. Velitelia nemohli odhaliť, kde presne sa nachádzajú, preto vymysleli plán, ako to zistiť. Jeden z členov najelitnejšej "Zlatej divízie" špeciálnych síl sa mal vydávať za teroristu, dostať sa za nepriateľské línie a predstierať spolupatričnosť s radikálmi.

Vyberať konkrétneho muža nemuseli. Na riskantnú misiu, ktorá v prípade nezdaru znamenala istú smrť, sa ako dobrovoľník prihlásil Mohamed Chasim. Podľa britského webu The Independent pochádza z Basry v južnom Iraku a bol predtým členom irackých protiteroristických jednotiek, ktoré boli vytvorené po americkej invázii v roku 2003.

Podobne ako jeho súčasní kolegovia zo Zlatej divízie prešiel tvrdým tréningom britských špeciálnych jednotiek SAS, preto sa o jeho kvalifikácii pre úlohu nedalo pochybovať. The Independent informoval, že sa "Lev z Mósulu" obliekol do špeciálnej "haleny", na hlavu si dal šatku a do ruky samopal AK-47, teda slávny kalašnikov, aby sa čo najviac podobal ostatným islamistom.

Po tom, čo prešiel na nepriateľské územie a narazil na protivníkov, nečakal dlho, aby ho teroristi neodhalili, a šesť ich zabil. Zistil tiež, kde majú teroristi stanovištia s guľometmi a kde sú zabarikádovaní ostreľovači. Ihneď po Chasimovom návrate zavelili jeho nadriadení k mínometnému útoku na odhalené pozície, ktorý nasledovala aj pechota.

Škody za miliardu

Podľa zdrojov z koaličnej armády riskovaním svojho života vojak zachránil desiatkam svojich druhov i civilistov ten ich. Vyslúžil si povýšenie do hodnosti plukovníka a pochvalu od generála Abdula Wahaba al-Sádího. "Sme na neho veľmi pyšní. Je to naozaj statočný muž. Vďaka nemu môžeme všetci hrdo držať hlavy vysoko," povedal.

Záverečné boje v úzkych uličkách mósulského starého mesta boli podľa amerických generálov porovnateľné s tým, ako tvrdo sa bojovalo na konci druhej svetovej vojny. Vyhnať fanatikov z ich úkrytov v západnej časti Mósulu trvalo celkom štyri mesiace a škody sa v husto zastavaných štvrtiach odhadujú na miliardu dolárov (asi 867 miliónov eur).

Pri bojoch boli podľa medzinárodnej koalície zabité viac než dve tisícky teroristov a najmenej tisíc irackých vojakov. Dobývanie stálo životy aj tisíce civilistov v husto obývaných štvrtiach v západnom Mósule. Organizácia Amnesty International (AI) kvôli tomu volá po vyšetrovaní pre podozrenie, že koalícia používala príliš deštruktívne zbrane. To však zásadne odmieta britský generálmajor Rupert Jones, podľa ktorého nikto z AI veliteľstva koalície kvôli problému nekontaktoval.

01 - Modified: 2023-02-07 05:48:09 - Feat.: - Title: Po zemetrasení ušlo v Sýrii 20 mužov z väznice, kde zadržiavajú najmä členov Islamského štátu 02 - Modified: 2023-02-06 06:34:47 - Feat.: - Title: Lavrov pricestoval do Bagdadu na rozhovory o energiách 03 - Modified: 2023-01-27 06:59:46 - Feat.: - Title: Americká armáda pri zásahu v Somálsku zabila predstaviteľa Islamského štátu 04 - Modified: 2023-01-27 06:35:06 - Feat.: - Title: Izrael vykonal nálety na pásmo Gazy, reagoval tak na raketový útok 05 - Modified: 2023-01-26 16:26:40 - Feat.: - Title: Irak odsúdil na smrť obesením 14 ľudí za masaker armádnych kadetov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. február 2023 14:36