Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.07.2017, 19:00

Rusi predviedli svetu najnovšiu stíhačku MiG-35. Pozrite si ju v akcii

MiG-35 prináša do ruského letectva viacero pokročilých technológií.

Rusi predviedli svetu najnovšiu stíhačku MiG-35. Pozrite si ju v akcii
Zdroj: Reuters

Najväčším lákadlom prestížneho veľtrhu letectva a kozmonautiky MAKS 2017 je predstavenie nového stíhacieho lietadla MiG-35.

Najväčší ruský aerosalón MAKS prebieha tento týždeň v mestečku Žukovskij pri Moskve. Je to jeho už trinásty ročník, ktorý podľa Reuters prilákal viac ako 790 leteckých spoločností z 26 krajín a oblastí.

Návštevníci sa predovšetkým tešili na prvú verejnú premiéru letu nového stíhacieho stroja MiG-35, ktorý vyrába ruská Spojená letecká korporácia (OAK). Pri predstavení stroja v januári bolo oznámené, že MiG-35 má postupne nahradiť všetky ľahké stíhačky v ruskej armáde, predovšetkým lietadlá MiG-29.

MiG-35 síce využíva dizajn a aerodynamiku MiG-29, ale prináša do ruského letectva viacero pokročilých technológií. Napríklad nový radar FGA-29 Žuk-AE (typu AESA) dokáže sledovať až 30 cieľov na vzdialenosť 60 km. Na maximálnu detekčnú vzdialenosť radar uvidí "len" veľké lietadlá, ako sú bombardéry (B-1, B-52) alebo veľké tankovacie/dopravné lietadlá.

Ako v januári písali české Armádní noviny, MiG-35 nadväzuje vo vývojovej rade na typy MiG-29K/KUB a MiG-29M/M2. Nový "mig" ponúka zvýšenie bojovej efektivity, univerzálnosť (schopnosť útočiť na vzdušné, pozemné i námorné ciele) a lepšie prevádzkové vlastnosti. Konštruktéri sa tiež sústredili na väčšiu spoľahlivosť konštrukcie, motorov a avioniky lietadla - teda na vlastnosti, ktoré ovplyvňujú prevádzkové náklady a operačnú nasaditelnosť.

MiG-35 dosiahne maximálnu rýchlosť Mach 2,23 a bude mať akčný rádius 1,5-krát väčšiu ako pôvodný MiG-29. Sériová výroba by sa mala rozbehnúť v roku 2019.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.