Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.07.2017, 21:54

Ohrozujete našu územnú celistvosť. Moldavsko vyzvalo Moskvu na stiahnite vojakov z Podnesterska

Ohrozujete našu územnú celistvosť. Moldavsko vyzvalo Moskvu na stiahnite vojakov z Podnesterska
Zdroj: Reuters

Moldavskí zákonodarcovia dnes schválili symbolické vyhlásenie, v ktorom po Rusku požadujú, aby stiahlo svojich vojakov z povstaleckého Podnesterska. Podľa agentúry AP tento krok môže vyvolať napätie medzi moldavskou prozápadnou vládou a prezidentom, ktorý je zástancom úzkych vzťahov s Moskvou.

61 zo 101 zákonodarcov súhlasilo s vyhlásením, ktoré po Rusku požaduje, aby stiahlo z Podnesterska 1500 svojich vojakov spoločne so všetkou vojenskou technikou.

Vyhlásenie uvádza, že ruskí vojaci, ktorí sú v Podnestersku "ohrozujú ... nezávislosť, zvrchovanosť a územnú celistvosť" Moldavska.

Medzinárodne neuznané Podnestersko sa odtrhlo od Moldavska po rozpade Sovietskeho zväzu na začiatku 90. rokov, keď separatistov aktívne podporili ruskí vojaci. Konflikt si vyžiadal asi 1500 mŕtvych. Výzvy Kišiňova k odchodu ruských vojakov Moskva odmieta s tým, že "mierové jednotky" chránia ruskú menšinu a zostanú v regióne až do vyriešenia vlečúceho sa konfliktu.

Moldavský prezident Igor Dodon povedal, že cieľom hlasovania bolo "zhoršiť vzťahy s Ruskom". Moldavská vláda si naopak želá užšie vzťahy s EÚ a USA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.