Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2017, 00:00

Poľský senát schválil reformu súdov. V krajine sa protestuje

Poľský senát schválil reformu súdov. V krajine sa protestuje
Zdroj: Reuters

Horná komora poľského parlamentu, Senát, v noci na sobotu podľa očakávania schválila bez úprav kontroverzný zákon o reorganizácii najvyššieho súdu, ktorý presadzuje národno-konzervatívna vláda. Senátori tak nevzali do úvahy varovanie Európskej komisie ani protesty v uliciach poľských miest. Aby norma, ktorá podľa kritikov v Poľsku aj v zahraničí ohrozuje nezávislosť poľskej justície, vstúpila do platnosti, musí ju ešte podpísať prezident Andrzej Duda.

Hovorca prezidenta Krzysztof Lapiński uviedol, že Duda objavil v zákone nepresnosti týkajúce sa výberu predsedu najvyššieho súdu, ktoré si počas legislatívneho procesu nevšimli zákonodarcovia. Na jednom mieste sa uvádza, že predseda sa vyberá z piatich kandidátov, inde sa píše o troch kandidátoch. „Toto bude musieť zohľa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.