Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
16.03.2018, 08:01

Len nie v piatok, ani o dvanástej. Tehotenstvo i pôrod podliehali kedysi prísnym pravidlám

Byť tehotná a potom správne porodiť sa v minulosti spájalo s mnohými zákazmi a príkazmi. Počas deviatich mesiacov sa žena nemala pozerať na zvieratá, do ohňa, a keď už sa jej to prihodilo, nesmela sa dotknúť samej seba. Úplnou pohromou bolo, ak sa dieťa narodilo o dvanástej.

Len nie v piatok, ani o dvanástej. Tehotenstvo i pôrod podliehali  kedysi prísnym pravidlám
Zdroj: Dreamstime

Aj keď priviesť na svet dieťa je prirodzená schopnosť ženy, praktické znalosti starých národov v tomto smere boli rozsiahle, najmä z empirických skúseností a znalostí samotných žien. Gravidita, ako aj samotný pôrod sa spájali s množstvom magických a náboženských predstáv. Niektoré zvyky či povery sa na Slovensku tradujú dodnes.

V predkresťanskom období v rôznych kultúrach nad životom tehotnej ženy a jej budúceho dieťaťa bdeli bohyne. U Egypťanov to boli bohyne – patrónky žien Hekaté, Hathor a Sachmet, u Babylončanov Ištar, Germáni mali svoju patrónku rodiacich žien Friggu a Slovania zase bohyňu Mokošu či Rožanicu.

Ťažká hodinka na tehlách

Staroegyptské výtvarné umenie nám zanechalo viaceré svedectvá zobrazujúce gravidné, rodiace či dojčiace ženy. Počas pôrodu ženy kľačali alebo sedeli v podrepe na tehlách, ktoré sa používali ako svojrázne pôrodnícke kreslá. Slovný obrat „sedieť na tehlách“ sa tak stal synonymom slova rodiť.

Gravidná žena v starom Egypte mohla počas tehotenstva svoj stav konzultovať s lekárom, ale praktickú asistenciu pri pôrode poskytovali pôrodné babice alebo iné skúsené ženy. Životná prognóza novorodenca sa stanovila podľa plaču a držania tela dieťaťa.

Zdroj: Téma

​V starovekej Mezopotámii pomáhali ženám v „ťažkej hodinke“ pôrodné baby, ktoré Sumeri nazývali ženy „poznajúce materské lono“. Aby sa urýchlil pôrod a žena dlho netrpela, rodička sa potierala olejom zmiešaným s prachom ciest, „kadiaľ chodí najviac ľudí.“

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.