Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
07.05.2018, 11:56

Čo má spoločné výrobca pneumatík s hviezdičkami, ktoré sa udeľujú najlepším reštauráciám na svete?

To, že v oboch prípadoch ide o francúzsku značku Michelin, nie je náhoda.

Čo má spoločné výrobca pneumatík s hviezdičkami, ktoré sa udeľujú najlepším reštauráciám na svete?
Zdroj: Reuters

V roku 1900 bolo cestovanie automobilom pomerne komplikované. Nespoľahlivé stroje sa neustále kazili, niečo bolo treba priskrutkovať, iné povoliť, ďalšie vymeniť a tak stále dokola. Situácia odrádzala mnohých, ktorí ešte vždy viac dôverovali železnici alebo konskému záprahu. A tak André a Édouard Michelinovci, ktorí už vtedy vyrábali pneumatiky, dostali nápad – pre zhruba tri tisícky vtedajších automobilistov vo Francúzsku vyrobili príručku, takzvanú Guide Michelin.

​Vytlačili ju v náklade 35-tisíc kusov a obsahovala užitočné informácie ako mapy, adresy tých zopár autoservisov, ktoré vtedy vo Francúzsku existovali, či rady, ako si urobiť drobné opravy. K dispozícii bola zadarmo a okrem iného obsahovala aj názvy a adresy niektorých hotelov na prenocovanie či reštaurácií, ktoré bratia Michelinovci odporúčali cestovateľom na občerstvenie.

Ich prvotnou myšlienkou bolo, že ak pomôžu automobilistom tým, že im v tenkej brožúrke sprístupnia užitočné informácie, prispeje to k tomu, že šoférov a automobilov bude na cestách pribúdať. A logicky – čím viac áut, tým viac pneumatík. Príručka bola zadarmo 20 rokov a s každým vydaním sa tešila čoraz väčšej obľube medzi šoférmi.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.