Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
30.05.2018, 10:06

Ako určiť vek človeka, ak nie je záznam o jeho narodení? Rozhodujú kosti zápästia

Hoci niektoré výskumy vyzerajú na prvý pohľad bizarne a laikovi nie je jasné, aké môže byť ich praktické využitie, svet vedy sa riadi inými pravidlami.

Ako určiť vek človeka, ak nie je záznam o jeho narodení? Rozhodujú kosti zápästia
Zdroj: Pixabay

Nedávno ukončený výskum samičky pavúka priniesol okrem iného informáciu, koľkých rokov sa v skutočnosti tento druh dokáže dožiť. Ako sa zisťuje vek zvierat? A je možné presne určiť vek žijúceho človeka, ak nie je k dispozícii záznam o jeho narodení?

​Pre pavúka vtáčkara, ktorého sledovali austrálski vedci neuveriteľných 43 rokov, sa stalo osudným bodnutie osou. Uhynul, no i tak prekonal rekord v doteraz známej pavúčej dlhovekosti. Vtáčkara, bežne žijúceho v Austrálii, známeho pod latinským názvom Gaius villosus, vedci prezývali „číslo 16“. Išlo o samičku, ktorá bola najdlhšie sledovaným pavúkom na svete. Ako uviedol Pacific Conservation Biology Journal, samička číslo 16 prekonala aj mexickú tarantulu, ktorá doposiaľ držala rekord v dlhovekosti, dožila sa 28 rokov.

Pavúčí príbeh

Samičku vtáčkara ešte v roku 1974 objavila krátko po vyliahnutí pod stromom akácie dnes už 88-ročná austrálska špecialistka na pavúky Barbara Yorková Mainová, keď začala s výskumom vtáčkarov v tamojšom regióne Wheatbelt. Zaujímavosťou je, že vedci nechali pavúčicu v jej pôvodnom teritóriu a bez toho, aby akokoľvek do prostredia zasahovali, sledovali jej spôsob života.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.