Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
01.06.2018, 11:27

Väčšina slovenských miest sa významne zmení. Prečo Prievidzi hrozí vyľudnenie?

Väčšina slovenských miest už dnes prichádza o obyvateľov a trend bude pokračovať.

Väčšina slovenských miest sa významne zmení. Prečo Prievidzi hrozí vyľudnenie?
Zdroj: HN/Alžbeta Pňačeková

Odborníci na demografiu vypracovali štúdiu, podľa ktorej bude do roku 2035 úbytok v niektorých mestách dramatický. Na vypracovaní štúdie sa podieľal BRANISLAV BLEHA (40) z Univerzity Komenského v Bratislave. Ktoré mestá prídu o najviac obyvateľov? Prečo mestá rapídne zostarnú, a ako sa v nich bude žiť? Čo to urobí s ich ekonomikou?

Ktoré mestá ste skúmali?
Všetky mestá s počtom obyvateľov nad 50-tisíc obyvateľov. Je ich desať, ale zaradili sme aj jedenástu Prievidzu, lebo pred pár rokmi patrila medzi mestá s počtom obyvateľov nad 50-tisíc, a je zaujímavá. V najbližších rokoch však čaká vypadnutie z tejto kategórie aj ďalšie mestá, čo je veľmi nepríjemné.

Prečo?
Keď vypadla spomedzi miest nad 50-tisíc koncom roka 2010 Prievidza, okamžite im to urobilo výpadok niekoľkých stoviek tisíc eur na podielových daniach. Obrátili sa aj na centrálne orgány s tým, že reálne ich viac ako 50-tisíc je, ale neuspeli. Keby aj, pád by prišiel tak či onak o pár mesiacov neskôr.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 94% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.