Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
10.06.2018, 00:00

Stolička, ktorá dobyla svet. Kto ju vymyslel a prečo je taká úspešná?

Všetci ju poznáte, mnohí ju iste i vlastníte.

Stolička, ktorá dobyla svet. Kto ju vymyslel a prečo je taká úspešná?
Zdroj: Dreamstime

Najznámejšia stolička na svete má korene v Kanade a stala sa symbolom našej doby aj globalizácie. Udomácnila sa doslova na všetkých kontinentoch a má i vlastné meno – Monobloc. Masovo ju začali vyrábať v roku 1983.

​Ikonická biela plastová stolička sa stala takou samozrejmosťou a banálnym každodenným objektom, že nám azda ani nenapadne zamyslieť sa, kde sa vzala, kedy a kto ju prvý vyrobil. Napriek svojej zjavnej banálnosti však táto stolička vypovedá viac o vývoji globálnej spoločnosti od druhej polovice 20. storočia, než sa môže na prvý pohľad zdať. Znie to neuveriteľne, ale práve stolička Monobloc je najpoužívanejším kusom nábytku na svete. A nielen to. Je vraj symbolom demokracie, lebo je cenovo dostupná a môže si ju dovoliť skutočne každý. Bielu plastovú stoličku dnes nájdete doslova všade na svete, od európskej kaviarne cez africký buš, tibetskú dedinu či austrálske veľkomesto.

Stolička len pre kráľa

Napriek tomu, že dnes sú stoličky naozaj každodenným predmetom, nebolo to vždy tak. Najstaršie zachované záznamy o používaní stoličiek sú zo starobylého Egypta. Neboli však určené pre každého. Vlastniť a sedieť na stoličke bolo symbolom privilegovaného postavenia. Boli vyrábané zo slonoviny, z ebenu alebo iného dreva, často zdobené vyrezávanými motívmi, zlatými elementmi či drahými kameňmi. Všeobecne platilo, že čím vyššia a vyzdobenejšia stolička, tým dôležitejšie postavenie mal jej majiteľ v spoločnosti.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.