Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
15.06.2018, 09:00

Život v ríši obézneho rakeťáka. Čo sa skrýva za železnou oponou Severnej Kórey?

V dvadsiatich siedmich rokoch sa postavil do čela zrejme najuzavretejšej a najviac totalitnej krajiny sveta.

Život v ríši obézneho rakeťáka. Čo sa skrýva za železnou oponou Severnej Kórey?
Zdroj: Reuters

Podľa vzoru svojho otca i deda pokračuje teraz Kim Čong-un (34), vodca Severnej Kórey, v krvavom dedičstve: v porušovaní ľudských práv, v nelegálnom obchode so zbraňami a drogami, aj vo vražedných politických čistkách. Dokonca sa mu podarilo zostrojiť jadrovú bombu. Práve kvôli nej sa uskutočnilo stretnutie s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Koreanista JAROMÍR CHLADA (40) objasňuje vzťahy v dynastii Kimovcov, ktorá krajine vládne už sedemdesiat rokov, aj to, čo sa skrýva za hermeticky uzavretou železnou oponou.

V utorok 12. júna sa Kim Čong-un stretol v Singapure s Donaldom Trumpom. Hlavnou témou bolo zastavenie severokórejského jadrového programu. Prečo by mal však Kim Čong-un „americkému imperialistovi“ vôbec načúvať?
Pretože Severná Kórea sa cíti byť americkou armádou už od konca kórejskej vojny ohrozená (po druhej svetovej vojne bola Kórea, dovtedy okupovaná Japoncami, rozdelená dohodou Američanov a Sovietov na dve krajiny. V roku 1950 sa komunistický sever pokúsil ozbrojeným vpádom na „americký“ juh o zjednotenie. Američania vyslali juhu na pomoc ştátisíce vojakov, kórejská vojna potom trvala až do roku 1953, pozn. red.). Všetko vyhrotila minuloročná „prestrelka“ Kim Čong-una s Trumpom (Kim sa začal vyhrážať útokom na Ameriku a Trumpa označil za choromyseľného, ten na jadrový program KĽDR odpovedal uvalením nových sankcií a Kim Čong-unovi, ktorého označil za „malého tučného rakeťáka“, pohrozil zničujúcim vojnovým útokom, pozn. red.). Kórejská vojna pritom zanechala v mysliach Severokórejčanov strašnú spomienku, bol to hrozný masaker (vo vojne bolo zabitých, zranených alebo sa stratilo asi 3,5 milióna ľudí, pozn. red.). Bolo zhodených vyše 600 000 ton bômb, navyše sa tam vo veľkom používal napalm. Takže KĽDR chce mať teraz istotu, že ich Spojené štáty nenapadnú.

Prečo by to robili?
Pretože kórejská vojna nebola formálne nikdy ukončená. Je uzavreté len prímerie, takže Severokórejčania sú vlastne do dnešného dňa s USA vo vojnovom stave. Amerika je pre nich hlavný nepriateľ a navyše majú jadrové zbrane a nosiče, schopné doletieť až na americké územie. A preto možno Trump so stretnutím súhlasil.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 89% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.