Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
23.06.2018, 00:00

Smrteľná deviatka. Neviditeľní vrahovia, voči ktorým sme bezmocní

Vírusy, o ktorých bude reč, zabíjajú bez ľútosti.

Smrteľná deviatka. Neviditeľní vrahovia, voči ktorým sme bezmocní
Zdroj: Dreamstime

Hitparádu najhorších vírusov, ktoré sú neraz zaručenou vstupenkou do hrobu, dala dokopy Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Neexistuje proti nim očkovacia látka a prežiť vystrájanie niektorých z nich je naozaj obrovským šťastím.

​Sú voľným okom neviditeľné, ale o to zákernejšie. Vírusy, o ktorých bude reč, zabíjajú bez ľútosti. Zachrániť vás môže iba dobrá imunita, a aj to nie vždy.

Najčastejšie v Afrike

Prvým je krymsko-konžská hemoragická horúčka. Prenášajú ju kliešte, prvýkrát ju zaregistrovali na polostrove Krym v roku 1944, podľa čoho má aj názov. O niekoľko rokov neskôr izolovali v Belgickom Kongu identický vírus. Symptómy sa objavia náhle. Bolesť hlavy, chrbta, kĺbov a žalúdka, vysoká horúčka a vracanie. Neskôr môže dôjsť k vážnym krvácaniam z nosa, úst a hrdla. Medzi ľuďmi sa prenáša infikovanou krvou a inými telesnými tekutinami. Vyskytuje sa v Afrike, Strednej Ázii, Indii, vo východnej a v južnej Európe a na Strednom východe.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.