Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
07.07.2018, 00:00

Preukázateľne ovplyvňujú naše správanie a rozhodovanie. Keď nás riadia farby

Prečo sú chirurgické plášte zelené? Prečo je najviac športiakov červených? A ako vyzerá „záchytková ružová“?

Preukázateľne ovplyvňujú naše správanie a rozhodovanie. Keď nás riadia farby
Zdroj: Dreamstime

Len čo americké experimenty ukázali, že konkrétny náter na stene zadržiavacej väzby dokáže upokojiť väzňa, začal sa vplyv farieb na človeka skúmať podrobnejšie. Hoci palety odtieňov nepôsobia na každého rovnako, farby preukázateľne ovplyvňujú naše správanie, rozhodovanie, nálady aj nákupy. A zrejme aj zdravotný stav.

​Keď začali naši prapredkovia z rodu homo erectus pred viac ako miliónom rokov migrovať, ťažili v boji o prežitie z jednej nespornej výhody. Videli farebne. Pohybujúcu sa korisť tak lokalizovali vďaka farebným rozdielom na pozadí stepi.

Ľudia a opice vidia inak

Hoci sa to nezdá, medzi cicavcami je schopnosť „celofarebného“ videnia výnimočná. Okrem príslušníkov rodu homo ju majú už len ďalšie úzkonosé opice (šimpanzy, gorily, orangutany, gibony, paviány...), väčšina ploskonosých opíc (kosmáče, tamaríny, vrešťany, chápany...) a niektoré vačkovce. Dôvodom je odlišná štruktúra očnej sietnice, odkiaľ sa zrakovým nervom prenášajú informácie do mozgu. Všeobecne je sietnica zložená z dvoch typov svetlocitlivých buniek – tyčinky sa starajú o videnie v tlmenom svetle (v tme), čapíky registrujú farby.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.