Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
08.07.2018, 00:00

Ako sa z mierumilovných Krovákov stali obete diamantov

Prečo museli opustiť svoje domovy a zmeniť spôsob života, ktorý bol tisíce rokov takmer rovnaký ako v dobe kamennej.

Ako sa z mierumilovných Krovákov stali obete diamantov
Zdroj: Silvie Špačková

Pozorne sledujem malého chudého mladíka s koženým rúškom okolo pása a uvažujem, kde sa stala chyba. Prečo sa mierumilovní Krováci, ani nie 150 cm vysokí domorodci, ktorí v minulosti obývali celú južnú polovicu Afriky, stali obeťami diamantového boomu. Prečo museli opustiť svoje domovy a zmeniť spôsob života, ktorý bol tisíce rokov takmer rovnaký ako v dobe kamennej. Prečo sa počas pár desiatok rokov z kočovných lovcov a zberačov nútene stali usadlíci v západniarskych tričkách, ktorí si dnes zarábajú tým, že predvádzajú turistom svoju pôvodnú kultúru?

​Posilnení spomienkami na film Bohovia musia byť šialení vyrážame preskúmať život Sanov, čiže Krovákov, do chránenej oblasti Nae Nae vo východnej Namíbii. Najbližšia civilizácia je Tsumkve, malé mesto s niekoľkými domčekmi a benzínkou. Nikde ani noha, len po výdatnom nočnom lejaku blatistá cesta plná výmoľov. Po hodine divokej jazdy sa konečne objavuje malá ceduľka. Predstava kultúry nedotknutej západnou civilizáciou sa vytráca, keď si prečítam nápis Living Museum (Živý skanzen).

V Namíbii žije väčšina Krovákov pod záštitou nemecko-namíbijskej neziskovej organizácie Living Museum. Tá ich naučila, ako sa môžu v zložitých podmienkach straty svojho prirodzeného prostredia uživiť. Za peniaze ukazovať turistom, ako kedysi bývali a čím sa živili. V oblasti Nae Nae máme šťastie, že sa ich pôvodný štýl života od toho súčasného zas až tak nelíši. Stále v buši zbierajú rastlinné hľuzy, jedlé bobule a rôzne larvy alebo sedia celé dni pri ohni, rozprávajú sa a ženy vyrábajú šperky.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.