Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
21.07.2018, 00:00

Mrkvou si nepomôžete. Pravdy a mýty o ochrane očí

O tom, či a kedy si nasadíte okuliare, rozhoduje neúprosná rodinná anamnéza.

Mrkvou si nepomôžete. Pravdy a mýty o ochrane očí
Zdroj: MAFRA/Tomáš Krist

A kto má to šťastie, že ho gény obdarili dobrým zrakom a žiadneho očného lekára zatiaľ nenavštívil, môže si byť istý, že po štyridsiatke sa s nejakým isto iste zoznámi. „Príroda bola spravodlivá, okuliare na čítanie budeme nakoniec potrebovať všetci,“ hovorí MUDr. MILAN ODEHNAL (62), MBA, primár Očnej kliniky detí a dospelých v Motole. Rozprávali sme sa o najčastejších očných mýtoch, zraneniach, nebezpečnom škúlení a trochu zbytočných okuliaroch proti slnku.

Hovorí sa, že čo oči nevidia, to srdce nebolí. Kým s bolesťou srdca, hlavy alebo napríklad kĺbov sa doktori v ordináciách stretávajú dnes a denne, o bolesti očí som zatiaľ nepočula... Môžu oči vôbec bolieť?
Je pravda, že čisto veľká bolesť oka nie je taká častá. Až na rohovku nemá totiž toľko nervových zakončení. Viac a častejšie ako oko bolí jeho okolie alebo očné viečka. Taký jačmeň dokáže človeka pekne potrápiť a okamžite ho privedie k lekárovi. Bolestivý je akútny záchvat glaukómu, ľudovo zelený zákal (zvýšený vnútroočný tlak, pozn. red.), alebo zápal optického nervu, ktorý prenáša zrakové vnemy zo sietnice do zrakového centra v mozgovej kôre. Pacienti potom prichádzajú s tým, že ich bolí pohľad do strany alebo dohora. Zápal hlbších štruktúr oka, konkrétne riasnatého telieska, je zase sprevádzaný bolesťou pri zaostrovaní nablízko.

Takže aj zranenie oka bolí menej?
Oko je v tomto ohľade zaujímavý orgán, pretože často reaguje na rôzne stupne zranenia opačne. Veľakrát som už ošetroval pacienta so zástrelom broku za oko, keď náboj prerazí buľvu a zostane až niekde za ňou. Pacient sedí na urgentnom príjme, hovoríte si, preboha, to je hrôza! Oko je prakticky stratené, ale pacient žiadne ťažkosti ani bolesti nemá, vraj len cítil, ako ho niečo pichlo do oka, ale inak ho nič nebolí.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.