Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
29.07.2018, 00:00

O zápaloch trochu inak. Ako môže strava ovplyvniť skryté problémy v tele?

Pocit únavy aj pri dostatku spánku, priberanie, problémy so štítnou žľazou, cukrovka či depresie. „Všetky tieto problémy môže spôsobovať skrytý zápal v tele,“ hovorí MUDr. DAVID FREJ, ktorý o tom napísal aj niekoľko kníh.

O zápaloch trochu inak. Ako môže strava ovplyvniť skryté problémy v tele?
Zdroj: Dreamstime

Pôvodne pôsobil ako internista, ale učarovala mu holistická a funkčná medicína. Dnes pomáha pacientom zbaviť sa dlhotrvajúcich zápalov, ale bez liekov. „Iste, brať lieky je pohodlnejšie. Moje metódy vyžadujú viac úsilia zo strany pacienta, ale bez toho sa to nedá.“

Vo vašej knihe Zápal - skrytý zabijak hovoríte o dvoch druhoch zápalov. Akútnom, ktorý je pre naše telo prospešný, a chronickom, ktorý nám, naopak, škodí.
Je to tak. Akútny zápal sa po niekoľkých hodinách, prípadne dňoch skončí a nastane vyliečenie. Ale niekedy sa akútny zápal zmení na chronický a pokračuje v našom tele ďalej. Ide vlastne o reakciu imunitného systému na nejaký stimul, napríklad toxín, alergén alebo infekciu. Tento chronický zápal môže pretrvávať mesiace aj roky a niekedy spôsobí ďalšie ochorenia, na ktoré sa príde trebárs aj po desiatich rokoch.

Desať rokov? A celý ten čas môže mať pacient v tele chronický zápal?
Áno. Môže byť veľmi mierny, takže si nikdy nič nevšimol. V angličtine sa tomu hovorí low grade inflammation. Je to zápal, ktorý trvá dlhý čas, ale nemá výraznejšie prejavy.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.