Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
12.08.2018, 00:00

Gastronomické šlágre socializmu: Borovička a Karpatské brandy zo Slovenska mali dobrú povesť

Kvasené nápoje obsahujúce alkohol popíjali ľudia zrejme už v praveku.

Gastronomické šlágre socializmu: Borovička a Karpatské brandy zo Slovenska mali dobrú povesť
Zdroj: Dreamstime

V starovekom Egypte potom holdovali akejsi obdobe piva. V stredoveku bolo pivo ľudovým nápojom, to slabšie pili aj najmenšie deti, pretože hlavne v mestách sa vode príliš veriť nedalo. V 14. storočí sa v Európe rozšírili aj destiláty, hoci ich premena na ľudový nápoj je až záležitosťou 19. storočia. Historik doc. PhDr. MARTIN FRANC (45), Ph.D., ktorý sa venuje dejinám jedla a stravovania, tiež opisuje, ako vyzerali obľúbené koktaily v časoch socializmu. Prečo taký drink v 60. rokoch minulého storočia v nočnom bare vyšiel drahšie ako biftek s vajcom? Ktorý nápoj bol vtedy najobľúbenejší? A ktorá reštaurácia? A prečo sa kvalita potravín začala v 80. rokoch kaziť?

Aké destiláty sa u nás kedysi, na prelome stredoveku a novoveku, pili?
Register mohol byť až prekvapivo široký. Historik Zikmund Winter spomínal jedného mešťana z obdobia Rudolfa II. (prelom 16. a 17. storočia, pozn. red.), ktorý mal na predaj 75 rôznych druhov pálených a destilovaných nápojov. Pripravoval ich z rastlín, takže tam nájdeme pálenku šípkovú, palinovú, rumančekovú alebo dokonca tabakovú. Mimoriadne obľúbená bola aj jalovcová alebo ovocné pálenky. Užívanie bylín, a hlavne korenia, je však už záležitosť hlboko stredoveká. Jeden z takých sladkých nápojov sa volal hypokras a bolo to v podstate víno doplnené najrôznejším korením a bylinkami. Rozmach lacných destilátov potom súvisí so vznikom liehovarov v 19. storočí. Tam sa totiž produkovala lacná pálenka najprv z obilia (hlavne z raže) a následne predovšetkým zo zemiakov.

Čo prvé miešané nápoje a koktaily?
Na začiatku 19. storočia bol veľkým hitom v meštianskych domácnostiach punč. S miešanými nápojmi, ktoré poznáme dnes, sa však u nás zoznamovali ľudia hlavne na konci 19. storočia. Obľúbené boli rôzne sladké nápoje, obsahujúce nejakú výraznejšiu ovocnú chuť.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.