Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
11.08.2018, 00:00

Homeopatia je ako viera v plochú Zem. Jej výrobcovia sú ziskovejší ako farmafirmy, tvrdí odborník

Homeopatia verzus moderná medicína. Pre ľudí, ktorí veria homeopatii, je voľba jasná.

Homeopatia je ako viera v plochú Zem. Jej výrobcovia sú ziskovejší ako farmafirmy, tvrdí odborník
Zdroj: Dreamstime

Potvrdil však niekedy niekto vedeckým výskumom, že liečenie homeopatiou funguje? Alebo, naopak, vyvrátil? A prečo sa homeopatia nevyvíja, na rozdiel od medicíny? Prezident Slovenskej lekárnickej komory PharmDr. Ondrej Sukeľ (40) hovorí, čo si o homeopatii myslí.

Čo je homeopatia a kde sa vzala?
Korene má na konci osemnásteho storočia, zakladateľ homeopatie bol Nemec Samuel Hahnemann. Niektoré vtedajšie medicínske postupy ako pijavice a púšťanie žilou boli dosť drastické a neúčelné. Hahnemann sa zamýšľal, ako priniesť do medicíny niečo nové, čiže dobrý úmysel mu nemožno uprieť.

Ako na homeopatiu prišiel?
Hahnemann robil pokusy s chinínovníkom (liek na maláriu), ktorý podľa neho vyvolával príznaky podobné malárii. Z toho usúdil, že ak niečo vo vysokej dávke vyvoláva účinky, v nižšej dávke bude liečiť chorobu s týmito príznakmi. Zadefinoval postup, že podobné sa lieči podobným. A to je aj základ homeopatie. Lenže v homeopatii sú účinné látky zriedené natoľko, až sa stratia, jednoducho neexistujú. Bola to jedna z vývojových línií vtedajšej medicíny, ktorých bolo niekoľko.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.