Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
14.08.2018, 11:10

Teplo ľuďom ničí spánok, potvrdil odborník. Ako sa tomu brániť?

Nemôžete v horúcich letných dňoch zaspať, nech sa snažíte akokoľvek?

Teplo ľuďom ničí spánok, potvrdil odborník. Ako sa tomu brániť?
Zdroj: Dreamstime

A keď už sa to podarí, niekoľkokrát sa v noci prebudíte a pozeráte na strop? Spánok je kľúčovou súčasťou ľudského biorytmu, jeho kvalitu ovplyvňuje veľa vonkajších faktorov, môže však ísť aj o neurofyziologickú poruchu. Popredný odborník doc. MUDr. PETR SMOLÍK, CSc., ktorý sa dlhé roky zaoberá poruchami spánku, vysvetľuje, čo je nám dané do vienka a čo môžeme vedome ovplyvniť.

Ľudia v súčasnom horúcom počasí často nemôžu spať. Majú klimatické podmienky naozaj taký vplyv na náš spánok?
Určite. Teplota, rovnako ako výkyvy svetla alebo zmena času, je jeden z dôležitých stimulov, ktoré vyrovnávajú alebo tiež rozbíjajú biologické rytmy. Teda rytmy, ktorými sa riadia všetky systémy organizmu. Patrí k nim aj rytmus spánku a bdenia.

Čo teda v takýchto horúčavách robiť?
Pohybovať sa v priebehu dňa v prostredí, v ktorom je teplota znesiteľná. Vetrať len v čase, keď vonkajšia teplota nepresahuje 25 °C, a pred spaním sa pokúsiť vytvoriť mikroklímu s teplotou blížiacou sa hranici 20 °C, pod ktorou býva optimálna teplota na spánok. Ak si nemôžeme dopriať klimatizáciu, poslúžia napríklad elektrické zvlhčovače vzduchu, alebo aj len povešané mokré plachty a ventilátor.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.