Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
08.09.2018, 00:00

Sme online a klameme. Ako nás mení závislosť od internetu?

Máte svoj vzťah k mobilu a k počítaču pod kontrolou?

Sme online a klameme. Ako nás mení závislosť od internetu?
Zdroj: Dreamstime

„U detí a mladistvých vinou digitálnych médií dramaticky klesá schopnosť učenia a výsledkom sú poruchy pozornosti a čítania, úzkosť a otupenosť, poruchy spánku a depresie, nadváha, sklony k násiliu,“ varuje nemecký psychológ a psychiater Manfred Spitzer. Koľko hodín denne strávených pred obrazovkou počítača, tabletu alebo mobilu je ešte v poriadku? Je riešením zakazovať deťom mobily?

​Sledujem sotva dvojročné dieťa, ako si vo vlaku prezerá videá a fotky v tablete. Trpezlivo posúva po displeji svoj miniatúrny ukazováčik a spokojne sa usmieva až dovtedy, kým vchádzame do pásma so slabým signálom. Mamička potom dievčatku, ktoré dostane hysterický záchvat, ťažko vysvetľuje, prečo jej obľúbená hračka naraz nefunguje. Túto príhodu si vybavím, keď potom v knihe Neodolateľné: Vzostup návykových technológií a biznis so závislosťou (Host, 2018) od amerického odborníka na marketing a psychológiu Adama Altera čítam pasáž o deťoch predčasne zasvätených do moderných technológií, ktorým sa dostala do ruky obyčajná knižka.

Po tom, čo po stránkach párkrát prešli prstom a nič sa nedialo, odhodili ju. Tento papierový „tablet“ sa im zdal čudný a pokazený. Sú zvyknuté na akčnú zábavu, na prístroje, ktoré vydávajú zvuky, svietia a stále sa na nich niečo hýbe. Dievčatko vo vlaku je zástupcom generácie, ktorá sa do sveta mobilov, počítačových hier a sociálnych sietí už narodila, zatiaľ čo väčšina z nás ich objavovala v dospelosti či v puberte. Je to pre dnešných mladých ľudí výhoda? Budú mať vďaka vrúcnejšiemu vzťahu k technike jednoduchší život? Alebo prevažujú riziká?

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.