Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
07.09.2018, 15:50

Staré šifry čakajú na rozlúštenie. Prečo nedokážeme pohnúť s niektorými dávnymi nápismi či jazykmi?

Niektoré záhady odolávajú lúštiteľským pokusom aj storočia.

Staré šifry čakajú na rozlúštenie. Prečo nedokážeme pohnúť s niektorými dávnymi nápismi či jazykmi?
Zdroj: Dreamstime

Žijeme v supermodernej dobe, keď sa bez mobilu či počítača nepohneme. Každú bežnú webovú stránku si môžeme dať jedným kliknutím preložiť a online slovníky desiatok jazykov sú nám neustále k dispozícii. Ako je potom možné, že so všetkou touto technikou a softvérom nedokážeme pohnúť s niektorými dávnymi nápismi, jazykmi či symbolmi?

​Prečo to nie je také jednoduché, ako sa zdá v dobrodružných filmoch, kde hlavný hrdina na počkanie číta nápisy v hrobkách, lúšti staroveké nápovede a objavuje dobre skryté poklady? A položili ste si niekedy otázku, či je ešte vôbec čo skúmať a objavovať, keď žijeme v časoch umelej inteligencie porážajúcej človeka v šachu či iných náročných úlohách? Veru áno! 

Niektoré záhady odolávajú lúštiteľským pokusom aj storočia. Ak si náhodou myslíte, že lúštenie dávno vymretých jazykov a nepoužívaných písiem nemá príliš veľký zmysel, opak je pravdou. Práve záhady, aké predstavujú nevylúštené jazyky a písma, pomáhajú pri zlepšovaní a overovaní softvérov využívaných pri prekladaní webových stránok z jedného jazyka do druhého tak, aby sa tieto preklady stali prirodzenejšími a efektívnejšími.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.