Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
11.09.2018, 15:07

Dedina, v ktorej muži a ženy hovoria odlišným jazykom. Aj tak si rozumejú

Deti sa najskôr učia ženský jazyk, pretože do istého veku trávia čas najmä s matkami a ďalšími ženami.

Dedina, v ktorej muži a ženy hovoria odlišným jazykom. Aj tak si rozumejú
Zdroj: Dreamstime

Britská televízia BBC priniesla reportáž o dedine Ubang na juhu Nigérie, v ktorej muži a ženy hovoria odlišným jazykom. Podľa antropologičky, ktorá miestnych ľudí skúma, ide o unikát.

​„Povedzte nám, čo je toto,“ prikazuje náčelník kmeňa Oliver Ibang svojim dvom deťom, dcére a synovi, pričom ukazuje na „jamy“, hľuzu, ktorá sa v Afrike vo veľkom konzumuje. „To je irui,“ hovorí dievčatko, ale chlapec hľuzu nazve „itong“. Okrem tohto príkladu existuje mnoho ďalších: muži a ženy majú iný výraz pre psa (muži: abu, ženy: okwakwe), strom (kitchi/okweng), vodu (bamuie/amu), hrnček (nko/ogbala), oblečenie (nki/ariga), ker (bibian/déyir) či kozu (ibue/obi).

Nie je celkom jasné, koľko odlišných slov existuje, a nedá sa ani povedať, že by sa odlišnosť odvíjala napríklad od typicky ženských či mužských činností v rámci kmeňa. „Ide o dve odlišné slovné zásoby,“ hovorí antropologička Chi Chi Undieová, ktorá komunitu dlhodobo sleduje. Podľa nej mnohé rozdielne slová znejú celkom inak a tiež používajú odlišné písmená. Napriek týmto rozdielom si však muži a ženy podľa nej rozumejú, teda o nič viac ani menej ako všade inde na svete.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 59% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.