Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
15.09.2018, 00:00

Bez neho by sme nehovorili ani nejedli. Záhady čeľustného kĺbu

Možno sa to nezdá, ale čeľustný kĺb patrí u človeka k najvyťaženejším.

Bez neho by sme nehovorili ani nejedli. Záhady čeľustného kĺbu
Zdroj: Dreamstime

Niekedy nám v ňom vŕzga, lúpe či škrípe a tieto problémy sa môžu skončiť až operáciou, alebo dokonca aj protézou. „Často za to môže stres,“ tvrdí MUDr. VLADIMÍR MACHOŇ (45), odborný asistent na oddelení maxilofaciálnej (ústnej, čeľustnej a tvárovej) chirurgie Stomatologickej kliniky 1. LF UK a VFN v Prahe.

Zdroj: Téma

Čím to je, že čeľustní chirurgovia majú v ambulanciách stále plno ľudí?
Pacientov je skutočne veľa. Možno je to fenomén posledných rokov. Jeden z etiologických (etiológia je náuka o príčinách a pôvode choroby, pozn. red.) faktorov vzniku porúch čeľustného kĺbu je totiž stres. Doba je čím ďalej viac stresujúca a je jasné, že pacienti budú neustále pribúdať.

Prečo je stres spúšťačom problémov s čeľustným kĺbom?
Máte ľudí, ktorí, keď sú v strese, tak sa vykričia. To je zlé pre ich okolie, ale lepšie pre čeľustný kĺb. A potom je druhá skupina ľudí, ktorí sú viac introvertní a stres nesú v sebe. A u takého človeka je jednou z kompenzácií stresu zatínanie zubov či posúvanie čeľuste do pozícií, ktoré nie sú fyziologické. Niekto ju vysúva, niekto dáva do boku. Tým sa kĺb preťažuje a môže vznikať jeho porucha.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 94% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.