Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
06.10.2018, 00:00

Americký Mengele. Experimenty špičkového lekára spôsobovali ľuďom neznesiteľné bolesti

Profesor lovil medzi pacientmi trpiacimi pokročilou rakovinou.

Americký Mengele. Experimenty špičkového lekára spôsobovali ľuďom neznesiteľné bolesti
Zdroj: Archív

Bol to špičkový lekár, absolvent univerzít z Harvardu a zo Cincinnati a vyhľadávaný špecialista. Pred 60 rokmi však rádiológ a priekopník nukleárnej medicíny EUGENE SAENGER začal robiť pokusy na ľuďoch. Americká armáda ho za to síce chválila, no pozostalí po ožiarených pacientoch od neho a vlády nakoniec vysúdili vysoké odškodné.

​Na konci septembra 1958 poslal vtedy 41-ročný lekár Všeobecnej nemocnice v Cincinnati a profesor rádiológie na tamojšej univerzite Eugene Saenger list riaditeľovi armádneho Ústavu jadrovej medicíny. Žiadal ho o grant na veľmi neobvyklý projekt. A podplukovníkovi Jamesovi Hertgeringovi sa jeho nápad zapáčil. Okamžite napísal odporúčanie svojim nadriadeným, aby ministerstvo obrany USA finančne zaštítilo Saengerov výskum.

Nadšený Pentagon

„Je len neveľa rádiológov, ktorí sú ochotní vykonávať ožarovanie celého tela. A to sú tí, ktorí by mali byť podporovaní,“ vysvetlil vo svojom liste Hertgering. Pravdou je, že akokoľvek boli Saengerove postupy kontroverzné, nehumánne a nakoniec aj protizákonné, ich výsledky odborníci dodnes študujú – ukázali totiž detailne, aký vplyv má silné žiarenie na ľudský organizmus, čo je dôležitá informácia obzvlášť pre armádu. Pacienti, ktorých si pre svoje experimenty Saenger vybral, však trpeli. Neznesiteľnými bolesťami, kŕčmi, neustále vracali a, bohužiaľ, aj umierali. Počas jednej hodiny boli totiž vystavení ekvivalentu až 20 000 röntgenových žiarení.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.