Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
12.10.2018, 13:02

Všetci sme tyrani. Šokujúca štúdia odhalila beštiu v nás

Zohnať pokusné osoby nebol problém.

Všetci sme tyrani. Šokujúca štúdia odhalila beštiu v nás
Zdroj: Profimedia

Pred 55 rokmi publikoval Stanley Milgram šokujúcu štúdiu. Experiment amerického psychológa ukázal, že takmer každý z nás je ochotný osobne mučiť druhého človeka, ak na to dostane pokyn „zhora“. Vedec sa tým snažil vysvetliť, ako mohla civilizovaná spoločnosť pripustiť hromadné vyvražďovanie Židov.

​Ten celostránkový inzerát v novinách vyzeral zaujímavo. „Zaplatíme štyri doláre za hodinu vášho času. Hľadáme 500 ľudí z New Havenu, ktorí nám pomôžu vypracovať štúdiu o pamäti a učení.“ Podpísaný prof. Stanley Milgram, katedra psychológie, Yalova univerzita.

Zohnať pokusné osoby nebol problém. Každému, kto sa prihlásil, vedúci experimentu oznámil: „Od tejto chvíle ste učiteľom a na žiakoch budete testovať vplyv elektrických šokov na pamäť a učenie.“ Potom „učiteľa“ usadil pred pult s tridsiatimi tlačidlami označenými 15 voltov až 450 voltov. Najnižšia dávka bola označená Ľahký šok, tretie tlačidlo od konca nieslo nápis Ťažký zásah a posledné dve tlačidlá už boli označené iba krížikmi. Úloha znela jednoducho, v prípade chybnej odpovede pustiť do žiaka elektrinu a dávku voltov stupňovať. Podstatnú vec však vedúci experimentu „učiteľom“ zamlčal – že tlačidlá v skutočnosti nefungujú a že „žiak“ je len figurant, ktorý hrá svoju rolu. A hlavne že skúmanou osobou je v skutočnosti „učiteľ“.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.