Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
21.10.2018, 00:00

Predpovedal tanky, stíhačky aj jadrovú bombu. Frustrovalo ho, že jeho katastrofické vízie sa vyplnili

Herbert George Wells sa zapísal do zoznamu geniálnych vizionárov.

Predpovedal tanky, stíhačky aj jadrovú bombu. Frustrovalo ho, že jeho katastrofické vízie sa vyplnili
Zdroj: Profimedia

Anglický spisovateľ Herbert George Wells (1866 – 1946) si vyslúžil prezývku „otec sci-fi“. Spolu s francúzskym spisovateľom Julom Vernom (1828 – 1905) patrí k tým vizionárom, ktorí dokázali geniálne predpovedať, akým smerom sa bude civilizácia vyvíjať.

​Nemali sa radi. „Ja stojím na základoch fyziky. On fabuluje. Ja sa na Mesiac dostanem na delovej guli vystrelenej z dela, a na tom nie je nič vymyslené. On letí na Mars v lodi, vyrobenej z kovu, ktorá nepodlieha zákonom zemskej gravitácie. Vskutku zábavné! Ukážte mi ten kov! Nech pán Wells takú loď vyrobí!“ O 38 rokov starší Francúz Jules Verne bol svojimi výpadmi proti anglickému konkurentovi známy. Ale nechajme bokom sto rokov staré spory. Obaja dokázali vidieť niekoľko desiatok rokov dopredu. Bohužiaľ.

Tank, stíhačky, jadrová bomba

Tak napríklad tank. Zbraň, ktorá tvorila a prepísala dejiny a stala sa jedným z najväčších zabijakov 20. storočia. Wells ho opisuje v poviedke Obrnenci už v roku 1903. Ba čo viac, jeho vznik priamo ovplyvnil.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík GOLD alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk. Bližšie informácie nájdete v Pravidlách používania cookies. Spracovanie a správu cookies nastavíte priamo vo Vašom prehliadači.