Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
26.10.2018, 14:08

Prečo sa sluch zhoršuje a ako lepšie počuť?

Ako sú na tom Slováci so sluchom? „Podobne ako inde vo svete,“ hovorí Prof. MUDr. Juraj Klačanský, CSc. (68), slovenský ORL špecialista, ktorý má za sebou 11-tisíc operácií stredného ucha.

Prečo sa sluch zhoršuje a ako lepšie počuť?
Zdroj: Pavol Funtál

Napriek tomu tvrdí, že sú stále tisíce ľudí, ktorým sa by sa dalo pomôcť, len o tom nevedia. Čo všetko sa dá v uchu opraviť? Kedy potrebujete načúvací aparát? A prečo sa teraz vyrojili šmejdi, ktorí zarábajú na podvodoch a dôverčivosti ľudí?

Zvyknete hovorievať, že až 200-tisíc Slovákov by mohlo lepšie počuť, len musia prísť k lekárovi. Čo majú za problém?
Nejde o ľudí, ktorým sa zhoršuje sluch vekom a prestávajú rozumieť hovorenému slovu. Tým 200-tisícom, o ktorých hovoríme, by sme mohli zlepšiť sluch operáciou a medzi nimi môžu byť aj mladí ľudia a deti. Zvyčajne prekonali nejaké zápaly stredného ucha a zápal poškodil reťaz sluchových kostičiek v strednom uchu, prípadne zanechal dierku v blanke bubienka. Práve tých s perforovanou blankou bubienka je najviac, asi 80 percent z tejto skupiny.

Na to ucho vôbec nepočujú?
Majú pocit, že ucho je zaľahnuté. Je to asi taký pocit, ako keď si ucho zapcháte prstom. Mnohí však vôbec netušia, že je možnosť urobiť novú blanku bubienka. Je to operácia s účinnosťou na 90 až 93 percent, robí sa v krátkej narkóze, trvá zhruba 30 minút. Transplantáciu blanky bubienka robíme pod mikroskopom cez zvukovod, čiže obvykle netreba ani veľa rezať, po operácii nevidno väčšinou takmer žiadne jazvy.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.