Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
05.11.2018, 14:34

Redaktor Témy sa rozhodol darovať svoje telo. Prečo tak urobil?

Rozhodol som sa, že darujem svoje telo, podobne ako stovky ďalších Slovákov.

Redaktor Témy sa rozhodol darovať svoje telo. Prečo tak urobil?
Zdroj: Miroslava Spodniaková

Po mojej smrti sa na ňom budú môcť učiť študenti medicíny. Medici totiž už od prvého ročníka musia spoznávať anatómiu ľudského tela. Prodekanka lekárskej fakulty a prednostka Anatomického ústavu UK v Bratislave doc. MUDr. Eliška Kubíková, PhD., sa s mnohými darcami spoznala, napísala o nich dve knihy. Kto sú ľudia, ktorí darujú telo v prospech medicíny? Prečo to robia? Stáva sa, že si darovanie niekto rozmyslí?

Zdroj: Mafra Slovakia

S ľuďmi, ktorí sa rozhodli darovať telo, sa ešte za života stretnete?
S mnohými áno, niektorých aj bližšie spoznám. Vďaka tomu pochopím, čo sa v nich odohráva, a sú to rôzne príbehy. Je napríklad skupina ľudí, ktorí sa rozhodnú náhle – pod vplyvom emócií. Ale je aj skupina, ktorej je jedno, čo sa s ich telom bude po smrti diať, prípadne vedia, že študenti sa na niečom musia učiť.

Stáročia je zaužívané, že po smrti majú ľudia pohreb, telo ide do zeme, alebo sa spopolní. Nie sú darcovia trochu „na hlavu“, keď sa darujú?
Vôbec to nie sú ľudia, ktorí by mali nejaký psychický problém. Stretla som sa s rečami, že darovanie tela nie je normálne, ale v skutočnosti sú to úplne normálni ľudia, ktorí sa tak rozhodli. Medzi darcami mám napríklad kamaráta, ktorý sa rozhodol podpísať darovanie tela, keď mal 29 rokov, teraz má 34. Krstil mi aj knihu, v ktorej sú príbehy týchto ľudí. Chlapec sa narodil s detskou mozgovou obrnou, je na vozíku, mama mu zomrela, jeho otcovi amputovali nohu, a tak sa stará ešte aj o neho. Raz mi napísal list, že sa rozhodol darovať po smrti svoje telo, lebo je potrebné, aby sa mali medici na čom učiť. Dlho som ho nechcela zaradiť do nášho registra, lebo mi pripadal mladý a zdalo sa mi, že si nemusí byť istý, či to naozaj chce urobiť.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.