Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
16.11.2018, 16:13

Slovensko je krajinou mostov, mnohé z nich sú svetové unikáty

Prečo Maďari po mostoch púšťajú sud s pivom a my púšťame radšej politikov?

Slovensko je krajinou mostov, mnohé z nich sú svetové unikáty
Zdroj: Dreamstime

Slovensko má tisícky mostov, viaceré z nich sú svetové unikáty. Napríklad medzi odborníkmi uznávaný most, ktorý má ako jediný na svete na pylóne fungujúcu reštauráciu. Doc. Ing. Peter Paulík, PhD. (35) zo Slovenskej technickej univerzity napísal o slovenských mostoch mimoriadne zaujímavú knihu. Ktorý slovenský most je najvyšší? Prečo Maďari po mostoch púšťajú sud s pivom a my púšťame radšej politikov? A ktorý most na Slovensku je najstarší?

​​Keby sme zrátali všetky mosty na Slovensku a spojili ich, bolo by to dohromady 250 kilometrov, čiže ako z Brezna do Bratislavy. Je to veľa?
To sú všetky mosty dohromady aj so železničnými. Číslo sa, samozrejme, mení, lebo každý rok sa postaví 50 až 100 nových mostov. Celkovo máme 24-tisíc mostov, do čoho rátam aj lávky pre peších.

Čiže keď Slovensko má rozlohu 49-tisíc štvorcových kilometrov, tak na každé dva štvorcové kilometre pripadá jeden most?
Áno. A celkový počet aj kilometre narastajú. Slovensko je viac mostárska ako tunelárska krajina, sever je členitý, a keď chcete ťahať cesty, musíte počítať s mostami. Za uplynulých desať rokov začali znova výraznejšie pribúdať aj železničné mosty.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.