Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
07.12.2018, 10:00

Ako zabíja alkohol. Opitý človek sa môže utopiť aj v malej kaluži vody

Až 65 percent pokusov o samovraždu sa spája s alkoholom.

Ako zabíja alkohol. Opitý človek sa môže utopiť aj v malej kaluži vody
Zdroj: Dreamstime

Alkohol je legálna droga, spoločensky nielen tolerovaná, ale uznávaná a vysoko cenená. Na rozdiel napríklad od tabaku, čo je tiež legálna droga. Nerobia sa však súťaže o najlepšie cigarety, kde by znalci hodnotili ich chuť a víťaz by si hrdo mohol uviesť na výrobku Najlepšie cigarety roku 2018. Zato súťaží o najlepšie víno, whisky, slivovicu, vodku, koňak a podobne sú tisíce, víťaz sa k tomu, že je jeho výrobok kvalitný, hrdo hlási. Argumentom je, že samotné víno či borovička nemôžu za to, že sa z niekoho stane alkoholik. Za to si môže človek sám.

Zdroj: Téma

Otázka, prečo niekoho alkohol zlomí a iný sa v pohode a zdraví prepije až do vysokého veku bez toho, aby zničil seba a celú svoju rodinu, vyzerá logicky, jednoduchá odpoveď však neexistuje. Možno je to nespravodlivé, rovnako ako to, že sa niekto narodí zdravý, pekný a inteligentný a iný nie, prosto je to tak. Narážka na genetickú predispozíciu je namieste, ak má alebo mal človek v rodine zdatného pijana, mal by zbystriť pozornosť, pravdepodobnosť, že bude mať s pitím problém, je omnoho vyššia. Na začiatku nikto nepredpokladá, že práve on či ona budú tí, ktorí alkohol nezvládnu, máme predsa vôľu, možnosť rozhodnúť sa, konať... Tak kedy a prečo sa to preklopí a alkohol nás už drží v hrsti?

Chemické nutkanie
Viac či menej závislých od alkoholu je odhadom 400 000 Slovákov, len malá časť z nich podstúpi liečbu. Podľa Centra pre liečbu drogových závislostí každý piaty muž na Slovensku zomiera práve v dôsledku nadmerného pitia alkoholu. Je možno prekvapujúce, že okrem cirhózy pečene, nádorov ústnej dutiny a žalúdka sú častým dôvodom úmrtia v spojení s alkoholom nehody a úrazy, ktoré občas pôsobia takmer banálne. Opitý človek sa môže utopiť aj v malej kaluži vody, ktorá zostala po daždi, veľmi často sa zadusí vlastnými zvratkami, alebo spadne a udrie si hlavu, nabúra autom do stromu... A až za 65 percentami pokusov o samovraždu treba hľadať práve alkohol.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.