Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
14.12.2018, 14:18

Nebozkávajte deti na ústa. Toto je 12 mýtov o zuboch

  • Jablko namiesto zubnej kefky je mýtus, upozorňuje známa stomatologička MUDr. IRENA LACKOVÁ (68).
  • V akom stave majú chrup Slováci? Je amalgám naozaj taký veľký postrach, ako sa o ňom hovorí? Aké problémy môže spôsobiť hlboký kaz a nasledovný zápal?
Nebozkávajte deti na ústa. Toto je 12 mýtov o zuboch
Zdroj: Miroslava Spodniaková

Všímate si zuby ľudí aj mimo práce v ordinácii?
Absolútne. Od malých detí po úplne starých ľudí, hoci aj v obchode, keď sa na mňa usmeje predavačka. Kazy, samozrejme, nevidím, ak nemá pokazené predné zuby, ale viem napríklad rozlíšiť, či má niekto mostík alebo dobrú protézu. (smiech)

Životná úroveň obyvateľstva sa odráža aj na stave chrupu. Človeka „zo západu“ ešte stále rozoznáme aj vďaka tomu, že má zuby zvyčajne v poriadku. Ako sú na tom Slováci?
Dosť zle. Napriek tomu, že sa posledných dvadsať rokov veľmi búši do prevencie, správneho čistenia zubov a pomôcok dentálnej hygieny, je to stále slabé. Mnohí totiž majú pocit – ale čo tam zuby... Je zopár ľudí, čo si to uvedomujú, ale veľká väčšina, podaktorí aj vysokoškolsky vzdelaní, si zuby čistia len akosi kozmeticky. Vezmú kefku, podľa možnosti veľmi tvrdú, a horizontálne si vydrhnú predné zuby. Lenže takto očistia iba viditeľnú časť zubov. Časti, ktoré sa naozaj najčastejšie kazia sú pritom medzizubné priestory a krčky zubov, to je tam, kde zub „vstupuje“ do ďasna.

Aké to má následky?
Oblasť krčkov je veľmi citlivá na zaobchádzanie, sklovina je tam veľmi jemnučká a tenučká, má doslova hrúbku hárku papiera. Keď sa zuby čistia nielen tvrdou kefkou, veľkým tlakom, ale aj bieliacimi pastami, ktoré sú abrazívne – brúsiace, tak sa krčky doslova zbrúsia.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.