Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
15.12.2018, 00:00

Požierač mozgu. Táto zákerná choroba postihuje najmä mladých ľudí

Roztrúsená skleróza je zákerná nevyliečiteľná choroba, ktorá napriek svojmu názvu nemá nič spoločné so stareckými poruchami pamäti.

Požierač mozgu. Táto zákerná choroba postihuje najmä mladých ľudí
Zdroj: Dreamstime

Postihuje predovšetkým mladých ľudí a tí v najhorších prípadoch končia slepí či nepohybliví. Roztrúsená skleróza ovplyvňuje schopnosť nervových buniek (neurónov) v mozgu a mieche navzájom komunikovať. A slovo „roztrúsená“ znamená, že zápal môže vytvoriť viacero ložísk. Prečo roztrúsenou sklerózou trpia prevažne ženy? A ako ju ovplyvňuje teplo či slnečný svit? Aj na tieto otázky odpovedala pre TÉMU doc. MUDr. DANA HORÁKOVÁ, Ph.D., zo špecializovaného Centra na liečbu demyelinizačných ochorení Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe.

Môžete roztrúsenú sklerózu všeobecne popísať? Čo to je za chorobu?
Ide o neurologické ochorenie postihujúce centrálny nervový systém, teda mozog a miechu. Roztrúsenou sklerózou je typicky postihnutá indoeurópska rasa – biela populácia v Severnej Amerike, Európania. Čím bližšie k rovníku, tým sa výskyt choroby v populácii znižuje. Keď ju však máte, je to na celý život. Nejde o žiadnu chrípku alebo zlomenú nohu. Navyše často prichádza v naozaj mladom veku. Priemerný začiatok choroby je vo veku okolo 30 rokov. Nie je veľa iných ochorení, ktoré by mohli mať takéto fatálne následky v čase, keď vlastne naplno vstupujete do života, keď sa veľa ľudí ešte len pripravuje na založenie rodiny a začiatok profesijnej kariéry.

A tie najhoršie možné dôsledky?
Môžete ochrnúť – vrátane úplnej straty chôdze. Môžete oslepnúť. Máte bolesti. Poruchy zvieračov. Časté sú aj kognitívne ťažkosti – zhoršenie rýchlosti a výkonu myslenia, poruchy pamäti často spojené s depresiami. A problém je, že bez liečby môže veľa ľudí naozaj takto skončiť.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.