Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
21.12.2018, 08:00

Ľudia tvrdia, že po ňom pochopili zmysel života. Vedci budú skúmať záhadný nápoj z liany

Vedci budú v Amazonskom pralese skúmať halucinogénny nápoj ayahuasca.

Ľudia tvrdia, že po ňom pochopili zmysel života. Vedci budú skúmať záhadný nápoj z liany
Zdroj: Dreamstime

Nedávno boli v klinických podmienkach dokázané terapeutické účinky ayahuascy u depresívnych pacientov, ktorým bežné liečebné postupy nezaberajú. Českí vedci sa preto v Amazónii chystajú analyzovať neuropsychologické a neurobiologické efekty tohto halucinogénneho nápoja, konkrétne jeho akútne účinky na ľudský mozog a dlhodobý vplyv na náladu, vzťah k prírode či na medziľudské vzťahy.

Zdroj: Téma

​Účinky budú vyhodnocovať pomocou psychometrických stupníc a EEG. Pokusy nebudú robiť na sebe, ale na zdravých dobrovoľníkoch, ktorým bude ayahuascu podávať domorodý šaman. O celej expedícii plánujú vedci natočiť populárno-vedecký dokument.

Nápoj sa pripravuje z liany Banisteriopsis caapi, ktorej domorodci hovoria ayahuasca – liana duše alebo liana smrti. Po užití spôsobuje poruchy vnímania priestoru, času, zmeny myslenia a zosilňuje emočné prežívanie. Zrýchľuje tep a telesnú teplotu.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.