Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
29.12.2018, 00:00

Fenomén Karika. Ako vznikla tajomná legenda o zmiznutých ľuďoch

Jeho kniha Trhlina sa stala takým fenoménom, že ešte aj dva roky po vyjdení k nej robí autogramiády.

Fenomén Karika. Ako vznikla tajomná legenda o zmiznutých ľuďoch
Zdroj: Richard Filipko

Úspešný slovenský spisovateľ PhDr. JOZEF KARIKA (38) vytvoril príbeh, ktorý teraz sfilmovali pre televíziu Joj ako minisériu a v druhej polovici januára bude mať premiéru v kinách aj film Trhlina. K miestam, kde sa Trhlina odohráva, dnes chodia turisti, píšu o nich blogy, natáčajú si videá, diskutujú o nich. Ako sa cíti spisovateľ, ktorý vytvorí niečo ako slovenskú lochnessku? Ako mu Trhlina zmenila život?

Zdroj: Téma

Keď píšete knihu, viete vopred, čo sa v príbehu stane, viete, ako dopadne?
Niektoré knihy mám dopredu premyslené, napríklad pri Čiernom roku, čo je rozsahovo najväčší slovenský román za 50 rokov, som mal dopredu premyslenú štruktúru. Pri 700-stranovom románe Na smrť som mal tiež štruktúru v bodoch. Ale sú aj knihy, ktoré píšem úplne spontánne, mám jeden obraz a improvizujem – to sú napríklad knihy Tma, tiež aktuálna kniha Priepasť.

Pri písaní sa sám necháte prekvapiť, ako to dopadne?
Pri Priepasti som nevedel vôbec nič, mal som iba obraz, že niekto stojí na skalnej plošine nad priepasťou, pozerá sa do hlbiny a tá ho láka skočiť.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.