Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
04.01.2019, 11:14

Vedci zistili, že o tučnote rozhodujú dve baktérie

V ľudskom tele žije niekoľko stoviek druhov baktérií.

Vedci zistili, že o tučnote rozhodujú dve baktérie
Zdroj: Dreamstime

Len v črevách je ich v prepočte približne rovnako (či o niečo viac) ako našich vlastných buniek. Teda desiatky biliónov (podľa nedávnej štúdie je to asi 39 biliónov baktérií a 30 biliónov našich buniek, pomer však počas života dosť kolíše).

​Vzrušujú bádateľov po celom svete, ktorí s využitím najnovších technológií skúmajú súvislosť medzi „našimi“ baktériami, chorobami a zdravím, a to fyzickým i duševným. Baktérie (či mix ich druhov) môžu hrať kľúčovú úlohu nielen pri vzniku obezity, cukrovky, ale aj pri alergii alebo depresii. A čiastočne aj pri našom rozhodovaní. Ako to však baktérie presne robia, zatiaľ veľmi netušíme. A aby toho nebolo málo, pred pár týždňami vedci dokonca objavili baktérie aj v ľudskom mozgu. Najnovšie poznatky tak môžu zmeniť výskum i liečbu mnohých chorôb.

Unikátny ekosystém viac než 1 000 rôznych kmeňov baktérií má vplyv na naše trávenie, metabolizmus, tvorbu vitamínov, štiepenie sacharidov, bielkovín, tukov aj vlákniny. Predtým sme im dosť nepresne hovorili črevná mikroflóra, ale pretože nejde o rastliny, ale o baktérie, vírusy, huby a ďalšie mikroorganizmy, nový správny názov je črevný mikrobióm. A ak by sme všetky tieto potvorky, ktoré nám osídľujú črevá, dali na váhu, ukázala by približne 1,5 kg, teda zhruba toľko, čo váži náš mozog. Napokon, nie nadarmo sa mikrobiómu s istým zveličením hovorí druhý mozog. Postupne totiž zisťujeme, že toho má na svedomí viac, než by sme čakali.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.