Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
12.01.2019, 00:00

Dušan Cinkota prehovoril o živote vo väzení: Jeden to na mňa skúsil, dostal bitku a už mi nič nenavrhol

• Príbeh herca Dušana Cinkotu (48) je taký výnimočný, že nič podobné v širokom okolí nenájdete.
  • Mal špičkové roly v divadle, v televízii, bol dabingovým hlasom Toma Hanksa, mladších vydaní Antonia Banderasa, Toma Cruisa, Alaina Delona.
  • Potom z absolútneho vrcholu padol rovno do basy a za drogovú trestnú činnosť si odsedel dohromady vyše sedem rokov.
  • V lete 2018 ho na podmienku pustili a vracia sa naspäť do hereckého života.
Dušan Cinkota prehovoril o živote vo väzení: Jeden to na mňa skúsil, dostal bitku a už mi nič nenavrhol
Zdroj: Miroslava Spodniaková

Aké to je, keď si človek užíva pozornosť, je všeobecne známy a odrazu sa ocitne v base?
Prvýkrát to bolo veľmi dramatické, v roku 2001 ma zatvorili na 13 mesiacov do vyšetrovacej väzby a vtedy som sa doslova z piedestálu dostal za mreže. Darilo sa, pracovný kalendár som mal plný tak, že som mal čas rozrátaný na minúty, no zrazu som sa ocitol dnu. Po 13 mesiacoch som sa vrátil do práce, znova rozbehol všetky aktivity a opäť som sa ocitol vo väzbe v roku 2007. No a v roku 2012 to už bol tretí odchod zo slobody a vtedy som aj vedel na koľko, odsúdili ma na osem rokov.

Čo sa vo vás dialo?
Mozog si najskôr premieta všetky scenáre, aj nemožné, aj absurdné, ale nechce pripustiť, že je to tak, že je to nezmeniteľné a ostáva dnu na dlhé roky. Najskôr je fáza popierania, v hlave je mišung, veľké neveriaco. Zrazu som zistil, že nie som až taký cenný, ako som si myslel, všetko išlo ďalej aj bezo mňa, čo bolo poriadne kladivo na ego. Do hlavy sa vkrádal fakt, že svet nestojí na tom, čo som robil a čo sa dialo okolo mňa, uvedomenie si, že ma strhol vír života, práce, a všetko, čo na slobode prichádzalo, som bral ako samozrejmosť.

Žili ste príliš rýchlo?
Úplne, stratil som prehľad a začal zabúdať, ako som si musel všetko zaslúžiť a vybudovať. V base som potom zistil, že všetko je pominuteľné.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.