Sledujte nás na Instagrame
@tyzdennik_temaKedy ste sa naposledy postili?
Pôst pre mňa má zmysel len v okamihu, keď je človeku z nejakého dôvodu zle, napríklad ak má črevnú infekciu. Potom má zmysel zastaviť akýkoľvek príjem potravy. Úmyselne som teda žiadnu hladovku z liečebného ani zdravotného dôvodu nedržal. Možno by bolo zaujímavé vyskúšať, čo to s človekom urobí z psychickej stránky, ale nemyslím si, že je to rozumný dôvod.
Ani na redukciu váhy?
Nie. Keď sa organizmus postí, začne sa adaptovať na nižší energetický príjem, takže chudnutie nepôjde tak rýchlo. Akékoľvek liečebné hladovky, naordinované na účely chudnutia, sú strašne nefér. Klient síce za ten týždeň alebo desať dní schudne, ale počítajte s tým, že zhruba dve kilá z toho boli obsahom tráviaceho ústrojenstva. Navyše pri kyslej reakcii, ktorá v tele pri hladovaní vždy nastáva, dochádza k väčšej diuréze (vylučovaniu moču, pozn. red.). Inými slovami, dotyčný sa častejším močením viac odvodní. Takto „zhodené“ kilá potom po skončení hladovky, samozrejme, veľmi rýchlo naberie späť.
Nehovoriac o jojo efekte. Alebo sa mýlim?
Nemýlite. To, čo je na jojo efekte najnebezpečnejšie je fakt, že keď rýchlo redukujeme váhu, tak strácame podkožný tuk, ako aj svalovinu. Ak potom človek po návrate k svojej pôvodnej strave znova priberie, je to vo forme tuku, nie svalov. Čiže mení sa zloženie tela k tomu nevýhodnému, pričom klesá pomer chudej telesnej hmoty (svalov) a rastie pomer tukovej hmoty. Jojo efekt hrozí pri všetkých redukčných režimoch, pri hladovke o to viac. Pretože čím menej človek je, tým väčší podiel energie získava zo svalov.
Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.
Newsletter
Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.
Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.