Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
15.02.2019, 13:59

Jaroslav Ivor o vzbure v Leopoldove: Za väzňami prišiel aj Mečiar, zákrok som sledoval s úžasom

  • Ak sa o revolúcii z novembra 1989 hovorí ako o zamatovej, je to aj preto, že prebehla bez násilia. Dokonca v tom čase v celej krajine klesla kriminalita.
  • Už začiatkom januára nasledujúceho roka však hebký zamat poriadne zdrsnel. Vďaka amnestii prezidenta ČSFR Václava Havla sa totiž z našich väzníc dostalo von až 80 percent odsúdených.
  • Prof. JUDr. JAROSLAV IVOR, DrSc. (66), bol v tom čase šéfom úradu vyšetrovania a udalosti po amnestii zažil takpovediac v prvej línii.
  • Prečo bola podľa neho nepripravená? Koľko politických väzňov sa v skutočnosti dostalo na slobodu? Ako si spomína na vzburu v leopoldovskej base?
Jaroslav Ivor o vzbure v Leopoldove: Za väzňami prišiel aj Mečiar, zákrok som sledoval s úžasom
Zdroj: HN/Pavol Funtál

1. januára 1990 vyhlásil prezident ČSFR Václav Havel najväčšiu amnestiu v histórii Československa. Ako si na tie časy spomínate?
V tom čase som bol šéfom úradu vyšetrovania, takže si na to veľmi dobre spomínam. Vďaka amnestii bolo pustených na slobodu zhruba 23-tisíc odsúdených. Je to veľmi veľa ľudí, keď si vezmete, že v tom čase bolo v našich väzniciach dokopy 31-tisíc odsúdených. A hoci sa z amnestie vylučovali hrdelné zločiny, teda vraždy, viaceré prípady mohli byť individuálne posúdené. Taktiež sa mnohým odsúdeným skrátili tresty, niektorým o tretinu či až polovicu. Mimochodom, často sa v súvislosti so zmenou režimu spomína Havlova amnestia, ale málokto vie, že jej predchádzala amnestia posledného komunistického prezidenta Gustáva Husáka.

Tá sa udiala kedy a koho sa týkala?
Havlova amnestia mala byť reakciou na ustanovenia predchádzajúceho režimu, kde existovali takzvané prvohlavové, respektíve politické trestné činy. Výbor na obranu nespravodlivo stíhaných upozornil ešte koncom novembra 1989 úradujúceho prezidenta Gustáva Husáka, že v našich väzniciach je množstvo odsúdených a stíhaných práve za politické trestné činy, a vyzval ho, aby s tým niečo robil. Husák teda 8. decembra vyhlásil amnestiu, ktorá sa týkala tých, ktorí boli buď odsúdení, alebo stíhaní za politické trestné činy.

Koľko ľudí bolo oslobodených?
Mohlo to byť okolo päťdesiat politických väzňov zo všetkých väzníc v celom Československu. Plus proti niekoľkým ďalším obvineným bolo zastavené stíhanie.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 93% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.