Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
17.02.2019, 00:00

Slovenskí horali. Prečo sa radi občas prirovnávame k druhému Švajčiarsku?

  • Mnohí Slováci sa možno cítia ako horali, v tomto zmysle sa občas radi prirovnávame k druhému Švajčiarsku.
  • Hovoríme o Slovensku ako o ideálnom na lyžovanie, a určite ste stretli napríklad Zvolenčana, ktorý sám o sebe hovoril, že je hrdý chlap z hôr.
  • Ako je však na tom hornatosť Slovenska v porovnaní so svetom? A ako sme na tom s lesmi v prepočte na obyvateľa?
Slovenskí horali. Prečo sa radi občas prirovnávame k druhému Švajčiarsku?
Zdroj: Dreamstime

Slovenská zvlnená príroda má určite veľké čaro, máme aj nedotknuté kusy prírody, lesy sú plné zveri, napriek všetkému však Slovensko nepatrí medzi obzvlášť hornaté krajiny.

​Priemerná nadmorská výška Slovenska je okolo 392 metrov, priemerná nadmorská výška spomínaného Švajčiarska je 1 300 metrov nad morom. Štrbské Pleso, kam chodíme na dovolenky do vysokohorského prostredia, medzi tatranské štíty, má takú nadmorskú výšku, aká je vo Švajčiarsku priemerná za celú krajinu. Zhruba 60 percent Švajčiarska zaberajú Západné Alpy, kým Vysoké Tatry zaberajú 0,7 percenta Slovenska.

Keď sa Slovensko rozdelí podľa výškovej členitosti, tak najrozšírenejšie územia sú roviny, zaberajú 22,49 percenta plochy štátu. Roviny sú definované v atlase špecificky – predstavte si kruh s polomerom 2 kilometre a v tom kruhu nesmie byť prevýšenie viac ako 30 metrov. Takže plocha, kde nie je prevýšenie väčšie ako 30 metrov, zaberá takmer štvrtinu štátu. Na opačnej strane rozdelenia výškovej členitosti sú veľhornatiny, ktoré sú kategorizované tak, že výšková členitosť je 640 metrov a viac. Takto kategorizované veľhornatiny zaberajú 1,7 percenta územia Slovenska, čiže plocha slovenskej roviny je vyše trinásťkrát väčšia ako plocha slovenských veľhôr. Napriek tomu sa mnohí Slováci identifikujú skôr s veľhorami ako s úrodnými poľami.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.