Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
22.02.2019, 08:30

Historik architektúry: Naša architektúra je jednoznačne zaujímavá

  • Často obdivujeme historické zákutia miest, krásne uličky, ale kvalitná architektúra vznikla aj v 20. storočí, no na tú mnohokrát nadávame.
  • Historik architektúry Mgr. PETER SZALAY, PhD. (37) zo Slovenskej akadémie vied hovorí, že v sebe máme trošku konzervativizmu, trošku malomeštiactva a radi sa hráme potemkinovské hry.
  • Podľa neho vznikli aj za socializmu stavby, ktoré dnes zahraniční odborníci obdivujú a chodia sa na ne pozerať.
Historik architektúry: Naša architektúra je jednoznačne zaujímavá
Zdroj: Miroslava Spodniaková

Keď v Paríži postavili Eiffelovu vežu, prvé reakcie boli, že je to tragická pouličná lampa, zneuctenie Paríža, pochmúrny továrenský komín. Dnes je symbolom mesta, ktorý navštevujú milióny ľudí. Je to dobrá architektúra?
Je. Silné umelecké diela boli a sú často radikálne, verejnosť ich najprv odmietala no nakoniec sa ukázali ako skvelé. Už z podstaty vizionárskych projektov je jasné, že im ľudia nerozumejú a ich reakcie sú negatívne, kritické, a až po čase sa môže ukázať, že to bolo správne riešenie. Inokedy sa ukáže že nebolo, a s tým čo vzniklo, treba pracovať ďalej, upraviť, zlepšiť či zbúrať.

Radikálne novinky teda vnímali ľudia negatívne vždy a vždy to tak aj bude?
Áno, ale na druhej strane si myslím, že to nie je zlé, lebo keby sme boli vždy len nadšene nekritickí, asi by vzniklo aj veľa problematických diel.

Dnes ešte niekto na eiffelovku frfle?
Myslím si, že nie. Je to určite hodnotná a dobrá architektúra, z technického hľadiska revolučná. Ľudia si vďaka nej otestovali, aká je možnosť stavať do výšky, aké dáva možnosti kovová konštrukcia, Eiffelova veža prekonala hranice, o ktorých si ľudia mysleli, že sa za ne už nedá ísť.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 95% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.