Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
26.02.2019, 00:00

Prečo nám chrupavka ubúda nielen vekom a nevie opäť dorásť?

  • Kedysi boľavé kolená trápili najmä staršie ročníky, v súčasnosti komplikujú život aj mladším.
  • „Naozaj máme dnes ,boom‘ poškodenej chrupavky, a to aj u veľmi mladých ľudí,“ upozorňuje traumatológ MUDr. VLADIMÍR VOZÁR (39), ktorý už mnohých pacientov oslobodil od nepríjemnej bolesti kolien pri pohybe a vrátil ich do bežného života.
  • Prečo nám chrupavka ubúda nielen vekom a nevie opäť dorásť?
  • Čo čaká pacienta počas prevratného operačného zákroku a čo potom?
Prečo nám chrupavka ubúda nielen vekom a nevie opäť dorásť?
Zdroj: Miroslava Spodniaková

Chrupavku si zvyčajne spájame s kolenom. Kde všade sa ešte okrem kĺbov v ľudskom tele nachádza?
Chrupavku máme vo viacerých častiach tela. Napríklad v nose, v uchu, okrem toho je veľkou súčasťou nášho hrtana a priedušníc pľúc.

Líši sa nejako zložením?
Keď hovoríme o chrupavke nosa, ucha, hrtana a priedušníc, je v zásade veľmi podobná chrupavke, akú máme v kolene. Má dobré elastické vlastnosti v zmysle tlmenia nárazov.

Dá sa teda povedať, že je to niečo ako nárazník?
V podstate áno, navyše drží tvar. Keď si stlačíte ucho alebo nos a keď ho pustíte, vráti sa vám do pôvodného tvaru a polohy. To znamená, že chrupavka drží pevnosť a tvar, ktorý mu bol daný. A v častiach tela, ktoré sú vystavené nárazom a tlakom, pôsobí vlastne ako taký mechanický nárazník.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.