Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
06.04.2019, 00:00

Majú ľudia "šiesty zmysel"? Štúdia naznačuje, že môžeme vnímať magnetické pole

Už dávnejšie sa vie, že vtáky či ryby môžu vnímať magnetické pole Zeme a používať ho na navigáciu, no vedecké štúdie začínajú naznačovať, že ho možno vnímajú aj ľudia.

Majú ľudia "šiesty zmysel"? Štúdia naznačuje, že môžeme vnímať magnetické pole
Zdroj: NASA's Scientific Visualization Studio

Vedci sa už dlho zamýšľali, či aj ľudia majú niečo ako „magnetoreceptory“, a portál sciencenews.org teraz zverejnil informáciu z novej štúdie analýz mozgových vĺn, ktorá naznačuje, že niečo ako „šiesty zmysel“ pre magnetizmus skutočne máme.
V laboratóriách sledovali rôzne vzory mozgových vĺn a reakcie mozgu na rotáciu magnetického poľa.

​Minulý týždeň publikovali zistenie, že ľudia na magnetické pole podvedome reagujú, aj keď ešte nie je jasné prečo. A nie je zatiaľ ani jasné, ako naše mozgy túto informáciu využívajú.

„Keď som čítal štúdiu, prvý dojem bol: Paráda, nemôžem tomu uveriť!“ hovorí biofyzik z Pekinskej univerzity Can Xie. Vedecké internetové stránky pripomínajú, že doterajšie testy neprinášali jasné dôkazy, ale nový výskum už ich priniesol pomerne presvedčivo. „Nový dôkaz je krokom vpred pre skúmanie tejto oblasti a pravdepodobne veľkým krokom pre ľudský magnetický zmysel. Dúfam, že v blízkej budúcnosti uvidíme ďalšie zistenia,“ citujú biofyzika Can Xieho.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.