Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
18.04.2019, 15:01

Pozor si dajte aj na šport. Prečo spermie zleniveli?

Svetová zdravotnícka organizácia WHO definuje partnerský pár ako neplodný v prípade, ak nie je schopný počať dieťa ani napriek pravidelnému nechránenému pohlavnému styku počas minimálne jedného roka.

Pozor si dajte aj na šport. Prečo spermie zleniveli?
Zdroj: Dreamstime

Neplodnosť sa kedysi považovala najmä za ženský problém. V posledných rokoch sa však pomer mužskej a ženskej neplodnosti vyrovnáva. „Povedala by som, že už aj v našej populácii začína pomaly prevládať mužská neplodnosť,“ hovorí na margo zhoršujúceho sa mužského spermiogramu RNDr. Katarína Jedličková, ktorá pôsobí ako andrologická laborantka v bratislavskom centre pre gynekológiu, urológiu a asistovanú reprodukciu Gyn-Fiv. Čím to je, že sa u mužov tak rapídne znižuje počet a kvalita spermií? Má vek vplyv na mužskú plodnosť? Dá sa proti tomuto trendu nejako bojovať?

Zdroj: Téma

​„Životné prostredie a spôsob života majú na mužskú plodnosť veľký vplyv. Ľudia dnes žijú v permanentnom strese, tempo života sa neustále zrýchľuje a znečistené životné prostredie je veľkým environmentálnym zdravotným rizikom,“ hovorí embryológ Mgr. Martin Pustaj z kliniky Gyn-Fiv.

Vek zohráva rolu

Svetová zdravotnícka organizácia WHO definuje partnerský pár ako neplodný v prípade, ak nie je schopný počať dieťa ani napriek pravidelnému nechránenému pohlavnému styku počas minimálne jedného roka. Avšak táto definícia nehovorí nič o veku. To, že ženám tikajú biologické hodiny, je všeobecne známe. Plodnosť ženy začína klesať po 27. roku života a významne klesá vo veku nad 35 rokov. So stúpajúcim vekom sa súčasne zvyšuje aj výskyt ochorení, ktoré vedú k zhoršeniu reprodukčného zdravia – prekonané zápaly, endometrióza (čiastočky sliznice maternice, nazvanej endometrium, sa nachádzajú mimo maternice) či prekanceróza (ide o zmenu tkaniva, v ktorom sa ešte nezačalo nádorové bujnenie – je to stav, ktorý predchádza zhubnému nádoru) – a súčasne sa znižuje počet kvalitných embryí.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.