Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
25.05.2019, 00:00

Čo cíti človek, ak mu hovoria, že je chlapec, ale on hovorí, že je dievča?

• Zara Kromková (33) je transžena.
  • Ľudovo a laicky povedané – podľa vonkajších znakov jej bol pripísaný mužský rod, mala mužské meno, no cítila sa ako žena a nakoniec tesne pred tridsiatkou prešla takzvanou tranzíciou, čiže zmenou rodu aj mena.
  • Žije v Spišskej Novej Vsi, pracuje s transrodovými ľuďmi v Košiciach a bez obalu rozpráva o svojom príbehu.
  • Zničia transrodoví ľudia tradičné slovenské rodiny?
  • Ako reagujú rodičia, ak im dieťa povie, že je iné, ako si dovtedy mysleli?
Čo cíti človek, ak mu hovoria, že je chlapec, ale on hovorí, že je dievča?
Zdroj: Richard Filipko

Ako to funguje v človeku, ktorý má „mužské“ telo, ale cíti sa byť ženou? Alebo naopak, ženské telo a cíti sa byť mužom?
Ja som bola žena odkedy mám prvé spomienky. Odmalička som sa cítila ako dievča, hrávala som sa s dievčenskými hračkami a do mojich šiestich rokov som aj používala ženský rod. Rodičia sa so mnou rozprávali ako s chlapcom, chlapčenským menom, ja som odpovedala ako dievča. Narodila som sa ako žena, len mi bol pripísaný mužský rod na základe vonkajších znakov.

Rodičia doma vás neopravovali, že ste chlapec?
Nepociťovala som od nich zákazy, že toto smieš, toto nesmieš. Keďže som sa cítila byť dievčaťom, hovorila som slová v ženskom rode – urobila som, bola som, išla som. Rodičia to vôbec neriešili, čo bola od nich v atmosfére druhej polovice 80. rokov obrovská odvaha.

To však asi nie je úplne správne nechať dieťa tak...
Často sa stretávam s podobnými reakciami, ale pre mňa je správne, ak rodičia deťom ponúknu možnosť vyrastať tak, aby sa cítili dobre. Keď som bola malá, neuvedomovala som si nejaký problém, neriešila som ho, jednoducho som sa cítila ako dievča.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.