Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
02.06.2019, 00:00

Objednáme si deti na mieru?

  • Z času na čas sa objaví informácia, že vedci už majú kľúč k tomu, aby ovplyvnili napríklad výšku človeka alebo jeho inteligenciu.
  • Ako je to však naozaj? Budeme si raz môcť objednať dieťa, ktoré bude mať IQ 150, výšku dva metre a dožije sa 100 rokov?
  • Prof. RNDr. ĽUDEVÍT KÁDAŠI, DrSc. (67), sa zaoberá ľudským genómom desiatky rokov, vyučuje na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave a hovorí, že ťažko by sme našli oblasť biológie, kde by sa nevyužívali poznatky z genetiky.
Objednáme si deti na mieru?
Zdroj: pixabay.com

V zime vyšla vo svetových médiách správa, že čínsky vedec geneticky upravil deti – zmenil DNA embryí dvojčiat tak, že budú odolné voči vírusu HIV. Naozaj sa už dá takto meniť DNA?
Nik nevie, či to naozaj urobil, lebo nepublikoval žiadne podrobnosti. Poskytol len krátku informáciu, navyše identita matky a dvojčiat je utajená. Tým, že metódu neopísal, odborníci sa nemali ako pozrieť, či to fungovať mohlo alebo nemohlo. On len oznámil výsledok.

Čo sa dialo potom?
Čínska vláda sa od neho dištancovala s tým, že genetická zmena bola neetická, ale reakcie nie sú úplne jednoznačné, nie všetci ho odsudzujú. Alebo ak aj odsudzujú, tak nie z etických dôvodov. Skôr preto, že technika, ktorou mal DNA zmeniť, ešte nie je natoľko presná a bezpečná, aby sa dala aplikovať na ľudí.

On bol netrpezlivý, urobil to ešte pred potvrdením, či je metóda bezpečná?
Metodiku ešte treba testovať, ale on možno chcel byť prvý, slávny. Dnes celý svet vie, čo urobil, takže z tohto hľadiska mu to vyšlo.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.