Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
08.06.2019, 00:00

Pravda a mýty o infarkte: Dá sa prechodiť a prečo srdce skolabuje?

  • Srdce berieme ako samozrejmosť a väčšinou si ho neuvedomujeme, podobne ako dýchanie. Problém nastáva, až keď skončíme v nemocnici.
  • Dá sa vlastne povedať, že srdce neprávom podceňujeme, pritom nebyť jeho, nežijeme.
  • „Mnohokrát si neuvedomujeme, že ochorenia, ktoré dlhodobo poškodzujú srdcový sval, majú na konci spoločné štádium – srdcové arytmie a chronické srdcové zlyhávanie,“ upozorňuje kardiológ prof. MUDr. ROBERT HATALA, PhD. (63).
  • O infarkte kolujú „zaručené“ mýty a považujeme zaň každú situáciu, keď sa niekto chytí za hrudník a padne k zemi.
  • Čo sa vlastne v srdci deje a kedy ide o infarkt? Čo robiť, aby nás obišiel? Prečo sa Slováci boja viac rakoviny ako kardiovaskulárnych ochorení, ktoré majú na svedomí najviac úmrtí?
  • Často vravievame, že z niekoho alebo z niečoho dostaneme infarkt. Môže sa to naozaj stať?
Pravda a mýty o infarkte: Dá sa prechodiť a prečo srdce skolabuje?
Zdroj: Dreamstime

Často vravievame, že z niekoho alebo z niečoho dostaneme infarkt. Môže sa to naozaj stať?
Kedysi sa hovorilo, že „šľak ma z toho trafí“, bol to aj názov vtipnej relácie nebohého Júliusa Satinského. V modernej dobe sme to pretransformovali na „vedeckejšiu“ verziu, a tak vzniklo „dostanem z toho infarkt“. Vychádzame z toho, že pri nejakom nadmernom psychickom vzrušení alebo fyzickej námahe môže dôjsť k situácii, že srdce je skutočne také vybičované, že sa v ňom môže udiať nejaká katastrofická udalosť. Pre laika, ktorý je svedkom takejto situácie, je, samozrejme, v popredí možná náhla strata vedomia.

Človek sa chytí za hrudník a odpadne?
Presne tak. V modernej medicínskej terminológii ide o takzvané zastavenie srdca. Človeku náhle príde zle a v priebehu niekoľkých minút stráca vedomie. Za tým však môže byť všeličo a nie vždy ide práve o infarkt. Asi jedna tretina ľudí totiž prežije aspoň jedenkrát v živote situáciu náhlej, krátkodobej straty vedomia – zväčša pri náhlom postavení sa, dlhom státí, najmä v teple. To je spôsobené poklesom krvného tlaku a ide o nepríjemnú, no v zásade benígnu udalosť, ktorá sa vyrieši sama v horizontálnej polohe postihnutého. V mnohých prípadoch za tým však skutočne môže byť vážny problém so srdcom alebo náhla cievna mozgová príhoda.

Čo je to vlastne infarkt?
Vzniká, ak určitá časť nejakého tkaniva stratí svoje zásobenie tepnovým cievnym systémom a prestane do nej prúdiť okysličená krv. V priebehu niekoľkých minút, podľa toho, aké je to tkanivo, dochádza v postihnutej časti orgánu k odumretiu. Takže infarkt je vlastne odumretie určitého tkaniva. To môže byť srdcový sval – vtedy hovoríme o infarkte myokardu, ale aj mozog – to je mozgový infarkt alebo mozgová porážka či mŕtvica.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 94% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.