Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
21.06.2019, 08:00

Ako sme si vyhubili okolie. Prečo spôsobilo katastrofu to, čo sme považovali za ekologické?

  • Vedci zverejnili štúdiu o vymieraní druhov a nie je to príjemné čítanie. Hovorí sa o tzv. šiestom vymieraní druhov a nevieme, ako sa to môže skončiť.
  • Vedúci Katedry ekológie na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave Doc. RNDr. TOMÁŠ DERKA, PhD, (47) hovorí, že vymieranie druhov vždy bolo a vždy aj bude, ale človek k nemu výrazne prispel tým, ako mení prírodu pre svoje potreby.
  • Bude obeťou vymierania aj človek, alebo sa dokáže prispôsobiť? Prečo spôsobilo ekologickú katastrofu to, o čom sme mysleli, že je ekologické?
Ako sme si vyhubili okolie. Prečo spôsobilo katastrofu to, čo sme považovali za ekologické?
Zdroj: Dreamstime

Hovorí sa o vymieraní druhov, ale vlastne ani nie je jasné, koľko druhov organizmov existuje. Aké sú súčasné odhady?
Reálne opísaných je asi 1,9 milióna eukaryotických druhov, z toho je asi 1,1 milióna článkonožcov. Odhady hovoria, že asi 70 percent druhov ešte nepoznáme, väčšinou sú to tropické článkonožce. Presné počty naozaj nie sú a jedna z najväčších úloh biológie je práve zinventarizovanie druhového bohatstva Zeme. Čísla sú rôzne, v súčasnosti sa pracuje s číslom okolo osem miliónov, ale napríklad v osemdesiatych rokoch minulého storočia sa hovorilo o 30 miliónoch druhoch.

Z čoho vychádzali pri odhade 30 miliónov?
Z výskumu v panamskom dažďovom pralese na ostrove Barro Colorado. Vedecký tím si tam vybral určité stromy v lese, kompletne ich vysprejovali insekticídom a pozbierali všetky chrobáky, čo opadali. Z toho robili extrapolácie, že chrobáky tvoria takú časť známych článkonožcov a článkonožce tvoria takú časť všetkých živočíchov a živočíchy tvoria takú časť všetkých známych organizmov a tak ďalej. Prepočítavali, že keď na hektár panamského lesa pripadne určitý počet stromov, koľko je asi druhov živočíchov naviazaných na tie stromy. Vyšlo, samozrejme, nepresné číslo 30 miliónov a výskum bol a je veľmi citovaný, ale zároveň aj dosť kritizovaný. Podľa dnešných poznatkov je pravdepodobnosť, že by sme mali 30 miliónov druhov článkonožcov, menšia ako 0,00001 percenta.

A v súčasnosti sa to odhaduje ako?
Veľký pokrok urobili Česi výskumom nížinného dažďového lesa v Papue Novej Gunei, kde poctivo zbierali údaje v teréne a robili aj laboratórny výskum. Im vyšli odhady podľa rôznych modelov medzi 1,1 a 7,4 miliónmi druhov s tým, že medián bol 2,5 a 3,7 milióna druhov tropických článkonožcov. Ak sa teraz píše o 8 miliónoch, myslí sa tým všetka biota vrátane mikroorganizmov.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.